TCM články

Zdravé a krásné vlasy jsou podle tradiční čínské medicíny ukazatelem dobrého zdraví. Ve staré Číně jim byla přikládána zvláštní pozornost a vlasy číňanů tomu odpovídaly - hustá a předčasně nešedivějící kštice pacienta byla vizitkou každého lékaře. V případě, že se objeví předčasné šedivění nebo padání (před 40. rokem života), ukazuje to na...

S podzimním chladnějším počasím opět vyskakují informace o tom, kolik je potřeba do sebe dostat vitamínu C, abychom zůstali zdraví. Nejlépe ve formě čerstvé pomerančové šťávy, syrového zeleninového salátu a smoothies, že? A proto se na podzim a v zimě cpete pomeranči a citróny, i když na ně vůbec nemáte chuť.

Máme tady léto a mnoho z nás trpí v tomto období oteklé a ztěžklé nohy. Čínská medicína vidí příčinu otoků v oslabeném yangu, především dráhy sleziny a ledvin. Je-li v těle převažující chlad nebo vlhkost dochází ke vzniku otoků.

Chcete zhubnout zdravě a vysněnou váhu si trvale udržet? Těchto 12 tipů vám ukáže cestu, kterou používá TCM. Trvalá změna ve stravě bez přísných zákazů vás přivede k vaší optimální váze (která může být malinko vyšší než si představujete). A také zlepšuje nepříjemné obtíže, jako jsou bolesti hlavy a zažívací potíže.

Je to už hodně let, kdy jsem během detoxikačních experimentů zjistila, že káva není pro mně vhodný nápoj. Později jsem si to potvrdila také z pohledu TCM, protože mám sklon k nedostku krve a yinu a káva svojí horkou povahou tento stav zhoršuje.

Vitamín D

03/03/2021

Vitamin D je látka, kterou vaše tělo potřebuje především pro budování a udržování zdravých kostí. Je to proto, že tělo může absorbovat pouze vápník, primární složku kostí, když je přítomen vitamin D. Jeho protizánětlivé, antioxidační a neuroprotektivní vlastnosti podporují zdravou imunitu, funkci svalů a aktivitu mozkových buněk.

Základní principy tradiční čínské medicíny (TCM) jsou zakořeněny v taoistické filosofii YIN a YANG. Tyto dva opačné póly zajišťují a vysvětlují probíhající proces přirozené změny a transformace universa. Podle starověkých tradic představuje YANG slunečnou a YIN měsíční, temnou stranu kopce. Podle teorie o YIN a YANG všechny věci a jevy v kosmu...

U kašle, který je spíše mírnější nebo i chronický je obvyklou příčinou oslabená energie plic (nedostatek Qi plic). Časté zadýchání se a slabý hlas mohou také naznačovat nedostatek plicní Qi. Stejně tak slabý imunitní systém vypovídá o nedostatku plicní Qi, což v tuto chvíli nemůžeme potřebovat!

K životu potřebujeme 2 složky: energii a hmotu. Pokud nám jedna z nich nadbývá nebo naopak je jí málo, vzniká nemoc. Když nám jedna ze složek chybí úplně, nemůže život pokračovat. V okamžiku smrti dojde k oddělení energie a hmoty. Na tomto principu funguje čínský úhel pohledu na nemoc. Jeho součástí jsou také termíny jin a jang. Tyto pojmy...