TCM články

Podzim je podle TČM obdobím které přísluší k orgánu plic. Ty jsou důležitou součástí imunitního systému a pomáhají obranné Qi neboli Wei Qi chránit naše tělo před vpádem vnější škodliviny. Wei Qi si můžete představit jako proud energie proudící celým tělem těsně pod kůží, která vás chrání před vniknutím škodlivých patogenů. Z pohledu tradiční...

S pacienty vždy vyplňujeme podrobný dotazník, kde se jich mimo jiné ptám na jejich jídelníček a jaké mají stravovací návyky. Spolu pak vše podrobně probíráme a často se dozvím, že jedí hlavní jídlo až večer nebo že mají zvyk zobat u televize nejrůznější chipsy a sladkosti. V horším případě luxují lednici i v noci.

Podle TCM má každé jídlo, koření a nápoj specifický termický účinek. Ten ovšem nevyplývá z teploty jídla - i horké nápoje vás mohou zchladit, stejně jako vás jídlo snědené po studenu může zahřát. Podle tepelného účinku na tělo můžeme všechny potraviny zařadit do kategorie: studené, osvěžující, neutrální, teplé nebo horké.

Kouření je silná a komplikovaná závislost. Přestat kouřit není lehký úkol a k tomu, abyste byli úspěšní budete potřebovat hodně podpory. Je totiž potřeba zvládnout jak fyzické, tak emocionální příznaky odvykání a akupresura vám k tomu poslouží jako jednoduchý domácí pomocník.

Zdravé a krásné vlasy jsou podle tradiční čínské medicíny ukazatelem dobrého zdraví. Ve staré Číně jim byla přikládána zvláštní pozornost a vlasy číňanů tomu odpovídaly - hustá a předčasně nešedivějící kštice pacienta byla vizitkou každého lékaře. V případě, že se objeví předčasné šedivění nebo padání (před 40. rokem života), ukazuje to na...

S podzimním chladnějším počasím opět vyskakují informace o tom, kolik je potřeba do sebe dostat vitamínu C, abychom zůstali zdraví. Nejlépe ve formě čerstvé pomerančové šťávy, syrového zeleninového salátu a smoothies, že? A proto se na podzim a v zimě cpete pomeranči a citróny, i když na ně vůbec nemáte chuť.

Máme tady léto a mnoho z nás trpí v tomto období oteklé a ztěžklé nohy. Čínská medicína vidí příčinu otoků v oslabeném yangu, především dráhy sleziny a ledvin. Je-li v těle převažující chlad nebo vlhkost dochází ke vzniku otoků.