TCM články

Problémy s plodností, se v poslední době, zdaleka netýkají pouze žen. Výzkumy ukazují, že u 40% párů je muž jedinou příčinou nebo spolupříčinou, proč se ženě nedaří otěhotnět.

V tomto článku vám ukážu, jak si tradiční čínská medicína (TCM) představuje stárnutí. Myslíte si, že dokážete zpomalit proces stárnutí? Co se vám honí v hlavě, když se ráno podíváte do zrcadla? Všimnete si nejprve nové vrásky a rozčilujete se kvůli tomu? Nebo se na sebe usmíváte a jste vděční, že je před vámi další úžasný den?

Drmek (mnišský pepř), přírodní progesteron je považován za bylinku, která harmonizuje ženské pohlavní hormony. Používá se při léčbě ženské neplodnosti, zejména pro podporu ovulace, dále při menstruaci bolestivé, nepravidelné či s nadměrným krvácením. Zmírňuje premenstruační syndrom (PMS).

Podzim je podle TČM obdobím které přísluší k orgánu plic. Ty jsou důležitou součástí imunitního systému a pomáhají obranné Qi neboli Wei Qi chránit naše tělo před vpádem vnější škodliviny. Wei Qi si můžete představit jako proud energie proudící celým tělem těsně pod kůží, která vás chrání před vniknutím škodlivých patogenů. Z pohledu tradiční...

S pacienty vždy vyplňujeme podrobný dotazník, kde se jich mimo jiné ptám na jejich jídelníček a jaké mají stravovací návyky. Spolu pak vše podrobně probíráme a často se dozvím, že jedí hlavní jídlo až večer nebo že mají zvyk zobat u televize nejrůznější chipsy a sladkosti. V horším případě luxují lednici i v noci.

Podle TCM má každé jídlo, koření a nápoj specifický termický účinek. Ten ovšem nevyplývá z teploty jídla - i horké nápoje vás mohou zchladit, stejně jako vás jídlo snědené po studenu může zahřát. Podle tepelného účinku na tělo můžeme všechny potraviny zařadit do kategorie: studené, osvěžující, neutrální, teplé nebo horké.

Kouření je silná a komplikovaná závislost. Přestat kouřit není lehký úkol a k tomu, abyste byli úspěšní budete potřebovat hodně podpory. Je totiž potřeba zvládnout jak fyzické, tak emocionální příznaky odvykání a akupresura vám k tomu poslouží jako jednoduchý domácí pomocník.