TCM články

Podle TCM má každé jídlo, koření a nápoj specifický termický účinek. Ten ovšem nevyplývá z teploty jídla - i horké nápoje vás mohou zchladit, stejně jako vás jídlo snědené po studenu může zahřát. Podle tepelného účinku na tělo můžeme všechny potraviny zařadit do kategorie: studené, osvěžující, neutrální, teplé nebo horké.

Kouření je silná a komplikovaná závislost. Přestat kouřit není lehký úkol a k tomu, abyste byli úspěšní budete potřebovat hodně podpory. Je totiž potřeba zvládnout jak fyzické, tak emocionální příznaky odvykání a akupresura vám k tomu poslouží jako jednoduchý domácí pomocník.

Zdravé a krásné vlasy jsou podle tradiční čínské medicíny ukazatelem dobrého zdraví. Ve staré Číně jim byla přikládána zvláštní pozornost a vlasy číňanů tomu odpovídaly - hustá a předčasně nešedivějící kštice pacienta byla vizitkou každého lékaře. V případě, že se objeví předčasné šedivění nebo padání (před 40. rokem života), ukazuje to na...

S podzimním chladnějším počasím opět vyskakují informace o tom, kolik je potřeba do sebe dostat vitamínu C, abychom zůstali zdraví. Nejlépe ve formě čerstvé pomerančové šťávy, syrového zeleninového salátu a smoothies, že? A proto se na podzim a v zimě cpete pomeranči a citróny, i když na ně vůbec nemáte chuť.

Máme tady léto a mnoho z nás trpí v tomto období oteklé a ztěžklé nohy. Čínská medicína vidí příčinu otoků v oslabeném yangu, především dráhy sleziny a ledvin. Je-li v těle převažující chlad nebo vlhkost dochází ke vzniku otoků.

Chcete zhubnout zdravě a vysněnou váhu si trvale udržet? Těchto 12 tipů vám ukáže cestu, kterou používá TCM. Trvalá změna ve stravě bez přísných zákazů vás přivede k vaší optimální váze (která může být malinko vyšší než si představujete). A také zlepšuje nepříjemné obtíže, jako jsou bolesti hlavy a zažívací potíže.

Je to už hodně let, kdy jsem během detoxikačních experimentů zjistila, že káva není pro mně vhodný nápoj. Později jsem si to potvrdila také z pohledu TCM, protože mám sklon k nedostku krve a yinu a káva svojí horkou povahou tento stav zhoršuje.

Vitamín D

03/03/2021

Vitamin D je látka, kterou vaše tělo potřebuje především pro budování a udržování zdravých kostí. Je to proto, že tělo může absorbovat pouze vápník, primární složku kostí, když je přítomen vitamin D. Jeho protizánětlivé, antioxidační a neuroprotektivní vlastnosti podporují zdravou imunitu, funkci svalů a aktivitu mozkových buněk.