Můj blog

Matcha Latté

07/10/2020

Tento úžasný zelený nápoj jsem objevila už před pár lety. Opravdu jsem si Matchu zamilovala, když jsem omezila pití kávy a hledala vhodnou alternativu, která nahradí příjemně strávenou chvilku nad šálkem kávy.

Podle dietetických principů čínské medicíny platí, že správně zvolená strava zabezpečuje tělu nejen dostatečný příjem živin, ale má také léčebný efekt. Přípravě jídla byla v Číně vždy věnována velká pozornost a mnoho kulinářských postupů a principů je zde udržováno a předáváno tradičně v rodině. Výsledkem je, že Číňané ani příliš nemusí přemýšlet a...

Pokrm má vysoký obsah zinku, selenu, vitamínu C, bílkovin a flavonoidů s protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi.

Fazolky mungo mají sladkou chuť a jsou chladné povahy. Vstupují do drah srdce a žaludku. Účinky: čistí horko, posilují yin a vylučují toxiny. Nejsou vhodné pro chladnou konstituci, při stavech zimomřivosti, studených končetinách.

Cizrna má sladkou chuť a je neutrální povahy. Vstupuje do drah sleziny, žaludku, ledvin a močového měchýře. Účinky: posiluje Qi sleziny, posiluje esenci ledvin a uklidňuje srdce. Díky tomuto efektu je vhodnou potravinou pro posílení imunity a prevenci virových onemocnění.

Pití horké vody je podle tradiční čínské medicíny považováno za skvělý způsob jak po ránu nastartovat trávení. Mezi praktiky TCM je tato metoda notoricky známá, ale opakování je matka moudrosti, takže proč si její blahodárné účinky nepřipomenout. Pokud jste ještě nikdy nezkoušeli pít horkou vodu, jsou tady minimálně čtyři pádné důvody, proč to...

Kadeřávek neboli kapusta kadeřavá je naší tradiční zeleninou. Málokdo ji zná, nebo alespoň donedávna znal, protože v supermarketu na ni stěží narazíte. Seženete ji nejspíše na farmářských trzích nebo si ji můžete vypěstovat sami na zahrádce. Kadeřávek je znovu objevenou superpotravinou, ceněnou kvůli vysokému obsahu vitamínů a živin.

Dýně: je teplé povahy a sladké chuti, vstupuje do drah sleziny a žaludku, které doplňuje, dále přeměňuje hlen.

TIP: Hotové knedlíčky můžete syrové zamrazit a upéct kdykoliv je budete potřebovat. Hodí se výborně jako příloha k jakémukoliv masu s omáčkou. V Brazílii je s oblibou dělají spolu s krevetovým kari.