Zelené fazolky se šunkou a vajíčky

10/28/2018

V létě ve Španělsku mně toto jídlo doporučili kamarádi, když jsem marně hledala v jídelníčku něco bezlepkového.  Název v originále, pro případ, že si je budete chtít objednat: Judías verdes con huevo y jamón. Je to vlasntě taková lidová jednoduchá rychlovka, kterých je španělská kuchyně plná. Nejlépe je objevíte když cestujete a vydáte se ze známé zóny pohodlí a ochutnáte nová neznámá jídla.

Zelené fazolky se použávají hojně také v čínské kuchyni. Dle TCM jsou teplotně neutrální a sladké chuti. Posilují slezinu a ledviny. Jsou vhodné při cukrovce. S jejich nadměrnou konzumací opatrně, pokud trpíte zácpou.

Recept je vhodný při dietě Duangu, gluten free. Pokud vynecháte vajíčko vhodné pro AIP.


Co budete potřebovat:

  • 500 g zelených fazolek
  • 50 g šunky (jamón serrano nebo prosciutto) nakrájené na kostičky. Půjde to i s naší šunkou, třeba pro děti, ale chybět bude výrazná a nezaměnitelná chuť sušené šunky.
  • 1 vajíčko
  • olivový olej
  • sůl


Příprava:
Uvařte nakrájené a očištěné fazolky ve slané vodě, tak aby byly měkké (asi 30 minut). Na pánvi rozehřejte olivový olej a přidejte nakrájenou šunku, kterou osmahnete a přidejte uvařené fazolky, které předtím nechte dobře okapat. Promíchavejte, aby se nepřipékaly. Přidejte vajíčko a promíchejte. Jakmile je vajíčko hotové, můžete podávat. Pokud budete chtít zkusit změnu, můžete vajíčko uvařit zvlášť a přidat k fazolkám se šunkou nakrájené na měsíčky.

TIP: V časové tísni lze použít i mražené fazolky. Ty uvařte podle návodu.