Závislost na cukru a jak se jí zbavit podle TCM

01/21/2019

V čínské medicíně se říká, že cukr krade energii. A přesto má člověk chuť na sladké nejvíce, když je přetažený a unavený. Jenže tělo neříká - chci čokoládu nebo dort :-) říká, chci sladkou chuť. A tu má z pohledu TCM spousta potravin. Například mrkev, dýně, vajíčka, jáhly, masový vývar. Jsou to potraviny, které vytváří energii Qi. Čím je chuť na sladké větší, tím slabší je slezina.

Častá konzumace nejen sladkostí, ale také sacharidů dramaticky mění hladiny hormonů (insulin a hormon hladu leptin) a mění váš metabolismus. Čím více cukru jíte, tím více ho vaše tělo vyžaduje. Toužíte po něm, nemůžete na něj přestat myslet a cítíte se nesví, když ho nemáte. Hladina energie po konzumaci cukru asi na 20 minut stoupne, pak ale klesne mnohem níže než předtím a tělo si říká o další dávku. To je definice závislosti. Jíst hodně cukru zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky a rakoviny. Dobrá zpráva je, že fyzickou závislost na cukru je možné snadno zvládnout během několika týdenního detoxu. Je potřeba se postupně připravit, zvýšit příjem sacharidů nejdříve z obilí, zeleniny a menšího množství ovoce. Mezi nepříjemné abstinenční příznaky může patřit: únava, hlad, bolesti hlavy, pocity na zvracení. K tomu, aby člověk kontroloval svoji chuť na sladké je potřeba mít pevnou vůli, ale je to nejsnazší a pravděpodobně jediná cesta, jak se závislosti na cukru zbavit. Jakmile vaše tělo upraví své fungování a posílí se vaše slezina, vaše energie se vrátí zpět, zlepší se vám nálada a pravděpodobně uvidíte, že šla dolů i vaše váha. Pro optimální zvládnutí je potřeba jíst dostatek zdravých tuků např. kokosový, avokádový, olivový olej, zaměstnat se během dne a mít dostatek spánku. Při odvykacím procesu je potřeba mít neustále po ruce zdravou alternativu. Jako oříšky, sušené ovoce nebo zdravé tyčinky z bio obchodů.

Jak jíst při překonávání závislosti na cukru:

 • Obilí, luštěniny, zelenina - je potřeba vše dobře rozžvýkat, protože potraviny tak získají sladkou chuť. S postupem času se bude vaše chuť na sladké zmenšovat. Jednoduchá a vyvážená jídla vám poskytnou pocit uspokojení. Obilí navíc poskytne dlouhodobý pocit sytosti až cca na 4 hodiny, takže je velmi vhodné při redukčních dietách.
 • Opatrně s tzv. přírodními sladidly, jako fruktoza, hnědý cukr, turbinado. Jsou skoro stejně tak rafinované a koncentrované jako bílý cukr a mají podobný efekt.
 • Je potřeba udržovat rovnováhu mezi Yin a Yang. Slaná jídla jako mořská sůl, miso, sójová omáčka vedou energii dolů do těla a po jejich konzumaci vzniká chuť na sladké. Většina jídel s vysokým obsahem bílkovin jako maso, ryby a sýry podporují chuť na sladké. Takže když sníte pytlík brambůrků večer u televize, logicky pak dostanete chuť na něco sladkého a kruh se uzavírá.
 • Pokud jíte větší množství masa, než je doporučováno, je vhodné pro udržení rovnováhy jíst dostatek salátů, ředkvičky, houby, brambory, pšenici, ječmen a ovoce.
 • Dezerty slaďte ovocem, ovocnou šťávou, rýžovým sirupem, stévií a nerafinovaným cukrem, javorovým sirupem, melasou nebo amasake.
 • Jezte zeleninu sladké chuti (řepu, mrkev, dýni, sladké brambory, tuřín).
 • Čerstvá mrkev, spirulina a chlorela jsou velmi účinnými pomocníky při boji s chutí na sladké.
 • Kyselá, svíravá nebo ostrá jídla pomáhají snáze překonávat chuť na sladké.
 • Potřeba konzumovat cukr vzniká také při nadměrném překyselení, které vzniká z nedostatku pohybu nebo příliš rychlého jezení, konzumace nadbytku masa a rafinovaných potravin. V tomto případě pomáhá jíst syrovou nebo lehce tepelně upravenou zeleninu a mezi jídly popíjet bancha čaj s citrónem.
 • Důležité je číst složení kupovaných potravin, cukr a umělá sladidla jsou skoro ve všem - chléb, cereálie, polévky, konzervované potraviny, nápoje atd.
 • Když přestanete jíst cukr, odměnou vám bude lepší nálada, emocionální stabilita, lepší paměť, spánek, menší problémy se zuby a celkově lepší imunita.

Špatná zpráva je, že porazit emocionální závislost na cukru může trvat opravdu douho.

Extra tipy na zvládnutí emocionální závislosti:
 • Vyhoďte všechny sladkosti, které máte doma. To na co míváte největší chuť nesmí být na dosah ruky v momentě, kdy vás začne honit mlsná.
 • Kupte si čokoládu s 85 % nebo vyšším podílem kakaa. Ta ve skutečnosti neobsahuje mnoho cukru a jakmile si vaše tělo zvykne na nízký příjem sacharidů, bude mít pocit, že chutná docela sladce.
 • Nenahrazujte jídlo. To znamená, že byste neměli sníst sklenici mandlového másla nebo kokosového mléka, protože toužíte po zmrzlině. Pokud nezbytně nutně potrebujet najít náhradu, najděte si něco neutrálního. Já, když mám chuť na sladké piju chai rooibos. Výborné je taky zlaté mléko nebo matcha latté.
 • Jezte hodně zdravých tuků. Mou oblíbenou svačinou, jsou například kousky čerstvého kokosu, které přmo miluju. Ale předtím než otevřete pytlík s kokosovými plátky, vzpomeňte si na předchozí bod.
 • Jezte co nejvíce druhů zeleniny, všech barev a občas vnitřnosti. Chuť na něco často znamená nedostatek ve výživě. Nejlepší způsob jak se těchto chutí zbavit je dát tělu vše co potřebuje.
 • Pamatujte na to, jak těžké bylo zbavit se závislosti na cukru a jak se teď cítíte mnohem lépe. Jen na chvilku si vzpomeňte kolik úsilí vás to stálo a to samo o sobě už postačí k tomu pokračovat tím správným směrem. Cítit se dobře není maličkost!