Vyhýbání se zrní (Bigu nebo Duangu)

05/02/2018

První zmínky o vynechání obilí ze stravy pochází z děl čínských klasiků z doby cca 200 př.nl. Cílem této taoistické techniky bylo dosažení dlouhověkosti a nesmrtelnosti. Zatímco tradiční čínská mytologie popisovala vaření a zemědělství jako klíčové prvky civilizace, taoisté vytvořili vlastní teorii, aby ospravedlnili myšlenku vyhýbání se obilovinám. Dieta tedy byla určená výhradně elitám a běžný lid se musel spokojit s tradiční stravou. Mezi tzv. pět zrn (Wu Gu), která byla z potravy tradičně vyloučena patřila: rýže, pšenice, jáhly, ječmen a boby.

Společným jmenovatelem, který toto obilí obsahuje je bílkovina tzv. lektiny. Ta vyvolává u lidí reakce, které se dostavují cca po několika hodinách. Příznaky se mohou projevovat jako slabost a únava, bolest hlavy až po ty kritické jako selhání orgánů jater a ledvin. Působením lektinů dochází k poškození střev a touto cestou se do těla pravděpodobně dostávají cizorodé látky - dochází tak k syndromu zvýšené propustnosti střev. Ovlivňují také hladiny hormonu sytosti (leptin), jehož místo nahradí v mozku a člověk pak nemá funkční mechanismus, který mu říká, že snědl již dostatek jídla a je sytý.

Staré texty popisují účinky lektinů na organismus jako útoky 3 smrtonošů:

 • Qīnggǔ青 古 "Modrý staroch": je ten, kdo dělá muže slepé, hluché nebo plešaté, kterým padají zuby, mají ucpaný nos a špatný dech.
 • Bái gū 白 姑 "Bělavá babice": způsobuje palpitace srdce, astma a melancholii.
 • Xuè shī血 尸 "Krvavý smrtonoš": způsobuje, že střeva jsou bolestně zkroucená, že kosti jsou vysušeny, kůže povadlá a končetiny trpí revmatismem ...

Onemocnění při kterých je vhodné dietu dodržovat:

 • břišní obezita
 • metabolický syndrom (obezita, hypertenze, diabetes II. typu, ateroskleróza a zvýšená hladina krevních tuků)
 • autoimunitní záněty (záněty střeva, záněty pojivové tkáně, zejména revmatoidní artritida, záněty štítné žlázy a další)
 • psychické a neurologické obtíže (bolesti hlavy, degenerativní a zánětlivá postižení mozku, mozková mlha)
 • chronický únavový syndrom, překyselení organismu, poruchy imunity, mnohé psychosomatické problémy, poruchy spánku

Základní pravidla:

 • Délka diety 100 dní, kvůli oslabení všech 3 smrtonošů.
 • Nakupte si potřebné suroviny, studujte vhodné recepty a celkově se psychicky na změnu stravování připravte.
 • Pokud sníte některou ze zakázaných potravin je potřeba začít dodržovat dietu od začátku.
 • Zajistěte si podporu rodiny a okolí. Pokud podporu nezískáte mějte na paměti, že se jedná jen o vaše zdraví a že názory ostatních není potřeba brát v úvahu.
 • Upravit životní styl: dopřát si dostatek spánku, eliminovat stres, považovat hubnutí za příjemný bonus nikoliv za cíl, být celkově pozitivní a v pohodě.

Zakázané potraviny:

1. SKUPINA (nejhorší): pšenice

2. SKUPINA: obiloviny a pseudoobiloviny (ječmen, oves, rýže, žito, pohanka, qinoa, amarant)

3. SKUPINA: luštěniny (fazole, hrách, sója, čočka, arašídy, cizrna)

4. SKUPINA: lilkovité (brambory, rajčata, lilek, paprika)

5. SKUPINA: mléko a mléčné výrobky

6. SKUPINA: maso zvířat, které se živí zejména zrním (hlavně kuřecí, jehož současné kvality jsou koneckonců velmi problematické)

Tato dieta je účinný terapeutický nástroj, který v kombinaci s bylinnou terapií a akupunkturou přináší poměrně brzy výsledky. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně striktní dietu nepouštějte se do ní sami bez podpory vašeho TCM terapeuta.

Máte zájem o týdenní jídelníček Duangu ZDARMA?