Vitamín D

03/03/2021

Vitamin D je látka, kterou vaše tělo potřebuje především pro budování a udržování zdravých kostí. Je to proto, že tělo může absorbovat pouze vápník, primární složku kostí, když je přítomen vitamin D. Jeho protizánětlivé, antioxidační a neuroprotektivní vlastnosti podporují zdravou imunitu, funkci svalů a aktivitu mozkových buněk.

K jeho doplňování syntetickými produkty musí být závažný důvod. Nejbezpečnější je doplňování z přirozeného zdroje, kterým je sluníčko. Neexistuje žádná náhrada za sluneční světlo. Doplňky pomáhají, ale nedosahují stejných výsledků.

Lidé jsou bohužel naučeni bát se slunce místo toho, aby používali selský rozum, a věděli, že sluneční světlo je odjakživa nezbytnou "živinou" pro zdravý život. Lidé trpí sluneční fóbií a nadměrným používáním toxických opalovacích krémů. Místo toho, aby se naučili využít správné množství slunečního světla, tak aby se vyhnuli spálení sluncem, stárnoucí pokožce, vráskám, melanomům a karcinomům, pojídají pilule s umělými vitamíny. Pokud se na jaře a v létě vystavujete rozumně slunci, vytvoříte si zásobu vitamínu D na zimu a vynikající ochranný prostředek proti chřipce a nachlazení.

Vitamín D získáte zdarma nejlépe tak, že vystavíte 30% povrchu kůže na 10 - 15 minut jemnému rannímu slunci a zůstanete tak dlouho dokud kuže jemně nezčervená. (jen tolik, že do druhého dne červená barva zmizí.) K tomu přidejte vhodnou stravu, která poskytne další vitamíny a minerály pro podporu vstřebávání D.

Nedostatek vitamínu D se projevuje u dětí vadným vývojem kostry - křivice, později krátkozrakostí, vypadáváním zubů a jejich vyšší kazivostí. Dále jako svalová slabost, zvětšení kolenních kloubů, snadné a časté zlomeniny, zvětšení kloubů kotníků a rukou, nervové poruchy vedoucí k častým výbuchům, podrážděnost, poruchy spánku, pesimismus a depresivní nálady. Jeho nedostatek může způsobit i Crohnovu chorobu. Než začnete řešit nedostatek vitamínu D, nechte si udělat krevní testy a zjistěte jak se vaše hodnotny pohybují.

V současnosti máme tendenci k tomu, sypat do sebe syntetické vitamíny v naději, že nás zachrání před našimi výživovými prohřešky a ochrání před nemocemi. Nicméně vitamín vyrobený uměle nemá stejné složení a tedy ani účinky jako vitamín pocházející z přírodního zdroje. Přírodní vitamín má komplexní složení, nejedná se pouze o jednu látku, která byla synteticky vyrobena a prohlášena za vitamín. Vidět to můžete hezky na příkladu vitamínu C. Uměle vyrobená kyselina askorbová, kterou téměř všichni lékaři a lékárníci považují za identickou s vitamínem C, je pouze jedna součást z komplexu vitamínu C.

Při nesprávném užívání syntetického vitamínu D může dojít k předávkování, srdečním onemocněním, kalcifikaci cév, usazenin vápníků v kloubech, snížení hladiny železa, vzniku ledvinových kamenů, nedostatku hořčíku a vytváření nedostatku ostatních vitamínů jako jsou A, E a především K2.

Vhodné zdroje vitamínu D:

  1. Sluneční záření
  2. Oleje z malých mastných ryb jako např. sardinky. Bohužel oleje z velkých ryb nejsou optimnální kvůli vysoké kontaminaci moří. Ta jsou znečištěna těžkými kovy, mikroplasty atd. a čím větší ryba tím, je míra kontaminace vyšší.
  3. Potraviny obsahující vitamín D: hovězí játra, bio vejce, máslo a sýry, shitake.
  4. Při doplňování užívat společně s K2, magnesiem a retinolem.