Trápí vás otoky nohou?

07/11/2021

Máme tady léto a mnoho z nás trpí v tomto období oteklé a ztěžklé nohy. Čínská medicína vidí příčinu otoků v oslabeném yangu, především dráhy sleziny a ledvin. Je-li v těle převažující chlad nebo vlhkost dochází ke vzniku otoků.

Příčinou může být vrozená slabší konstituce, nevhodná strava, užívání antibiotik, hormonální léčba nebo nezdravý životní styl (např. nepravidelnost v jídle, sedavé zaměstnání, naměrná mentální aktivita).

Oslabená slezina se projevuje mimo jiné také hruškovitým tvarem postavy, opakovanými záněty močového měchýře, průjmy, únavou, nadýmáním nebo celiakií.

Při léčbě potravinami je vhodné zaměřit se na zahřátí těla a vyhýbání se chladným potravinám. Dopřejte si co nejvíce tepelně upravených jídel, preferujte grilovanou zeleninu před chladným salátem. Zařaďte do jídelníčku zahřívací koření jako je zázvor, badyán nebo skořice. Vyhněte se nápojům s ledem a nepopíjejte v průběhu jídla. Vhodější je napít se po nebo před jídlem.

Pro léčbu otoků je rovněž výborná slzovka. Je to tropická obilovina pocházející z východní Asie a Malajsie. Je přirozeně bezlepková. Můžete ji vařenou přidávat do polévek (výborná je třeba zeleninová polévka s misem a slzovkou), vařit z ní kaše a kombinovat ji s rýží. Vodu ve které slzovku vaříte nikdy nevylévejte, ale vypijte ji jako čaj. Slzovka má vysušující tendenci, takže je to pro boj s otoky výborný pomocník.

K domácímu použití mohu doporučit následující bylinky: listnatec bodlinatý, kořen pampelišky, koňský kaštan.

Z vitálních hub je vhodný Polyporus. Tato houba je známá díky močopudnému účinku a umí rovněž regulovat průtok lymfy.

Pokud bude úprava jídelníčku a volně prodejné bylinky nedostačující, je vhodné navštívit terapeuta a nechat si připravit bylinnou směs na míru nebo vyzkoušet akupunkturní ošetření.