Tradiční poporodní péče o ženu  

10/03/2021

Čínská medicína má v péči o ženy po porodu bohatou tradici. Postnatální období je zde považováno za zlom ve zdraví žen. "Dobrá péče o matku (v poporodním období) nejen zajistí její dobré zdraví do budoucna, ale může dokonce vyřešit i minulé zdravotní problémy". Naopak nedostatečný odpočinek a péče může vést k nesčetným problémům, které v konečném důsledku ovlivní i její rodinu. S vhodnou péčí si žena může vybudovat pevný základ pro zvládnutí všech nároků mateřství a zlepšit své šance na početí dalších zdravých dětí. Úroveň poporodní péče má také do budoucna vliv na průběh menopauzy a procesu stárnutí.

Zou Yuezhi

Zou Yuezhi se překládá jako "dělat měsíc", což je v tradiční čínské kultuře 40 dní odpočinku a zotavení v postnatálním období. Po těžkém těhotenství a porodu je pro rodinu a společnost považováno za zásadní, aby žena dostala v tomto období možnost zaslouženého odpočinku. Je to uznání posvátnosti této doby, jeho důležitosti pro zdraví ženy, jejího dítěte, její rodiny a komunity. Během této doby je kladen velký důraz na zotavení matky, na rozdíl od západního pohledu, kde je kladen důraz na dítě. Citát z Ashtanga Sangraha , starověkého ajurvédského textu, zdůrazňuje, proč je zdraví matky tak důležité v této době, a odráží pocity tradičního čínského pohledu:

"Žena hraje v tomto ášramu (rodinný život) klíčovou roli. " Zdraví ženy by proto mělo být chráněno všemi prostředky. Pokud je žena chráněna, bude zase chránit celou komunitu."

Během Zou Yuezhi bylo jedinou prací ženy krmení a poznávání jejího dítěte. Měla by jíst výživná jídla, která jí vaří rozšířené rodinné společenství a jemně si zvykat na mateřství a vše s tím spojené. V čínské tradici se novopečené matce nedoporučuje příliš číst. Také by se neměla dívat na televizi, aby si nenamáhala oči. Nesmí se věnovat mentálním aktivitám, protože všechny spotřebovávají čchi. Nová matka by se naopak měla snažit čchi uchovat.

Období izolace

Tradičně je to období ústraní, což je částečně z důvodu ochrany nového dítěte a jemného přechodu do světa. Primárně je to však považováno za zásadní čas, aby se žena uzdravila. Odpočinek je životně důležitým aspektem doplňování čchi a krve a očekává se, že ženy během tohoto období stráví hodně času spánkem a ležením, aby nabraly zpět své síly a umožnily uzdravení pánve. Byla to doba, kdy byla žena považována za velmi zranitelnou. Byla považována za otevřenou nádobu a musela být chráněna před nežádoucími energiemi, včetně emocí, a elementární energií, jako je vítr a zima. Odpočinek a izolace od komunity byly způsoby, jak chránit novou matku před těmito nežádoucími vlivy.

Jídlo je medicína

V tradiční čínské kultuře je jídlo považováno za lék. Je zdrojem vaší postnatální čchi a krve a je nezbytné pro plné uzdravení. Je známo, že během zotavení z porodu a zvláště během kojení jsou zvýšené nároky na výživu, takže potraviny ceněné pro toto období jsou velmi výživující. Kromě podpory hojení a doplňování živin vyčerpaných těhotenstvím a porodem musí být matka podporována v produkci mateřského mléka a v zásadním životním přechodu.

Důraz je kladen na výživu krve, čchi a jin a jang, které jsou všechny nezbytné pro růst dítěte, jsou vyčerpány při narození a jsou nutné pro kojení a mateřství. Vzhledem k důrazu na vysoce výživná jídla se jedná obvykle o maso a dále polévky a masové vývary. Polévky na bázi vývaru jsou ideální poporodní stravou, jsou zdrojem bílkovin, dodávají určité množství železa, vápníku, hořčíku ve snadno vstřebatelné formě a obsahují želatinu, která podporuje obnovu pojivové tkáně a pomáhá zastavit nadměrné děložní krvácení.

Vybrané potraviny pro poporodní období

  • Zázvor - zahřívá, vyživuje, podporuje trávení a rozhýbává krev. Je v každém tradičním poporodním receptu. U žen silně krvácejících používejte pouze malé množství a zvyšte, jakmile se tok očistků zesvětlí.
  • Černý sezam - je tradiční čchi a krevní tonikum a zvyšuje laktaci. Je plný esenciálních mastných kyselin, vitamínů B, vápníku, hořčíku, zinku a tryptofanu, což je známý stabilizátor nálady. Nejezte ho nadměrně, pokud máte slabé trávení.
  • Čínský černý rýžový ocet - je to hřejivá, výživná složka, která čistí krev a napomáhá krevnímu oběhu, pomáhá trávení a zácpě, ale také podporuje pocení, což je cesta k odstranění toxinů a dalších tekutin po porodu. Obsahuje aminokyseliny, které se používají při opravě a růstu tkáně. Hodí se konzumovat spolu s vývary z kostí.
  • Vepřové nožičky - jsou jídlo čerstvých matek v tradiční čínské kultuře. Jsou teplé, doplňují krev a jin a vyživují ledviny, kterým se také říká brána života, a které jsou často vyčerpány těhotenstvím a porodem. Vepřové nožičky zvlhčují, takže pomohou při zácpě nebo vysušení pokožky. Jsou plné chrupavek a budou se vařit a vytvářet velmi výživnou želatinu, která je ideální pro doplnění, opravu tkáně, výměnu krve, podporu laktace a podporu stabilních emocí. Nebojte se, pokud je nemůžete zahrnout do svého jídelníčku, kostní vývary obsahují mnoho stejných léčivých prvků a jsou pro většinu evropanů chuťově přijatelnější.
  • Fíky - doplňují čchi a krev a pomáhají při stavech jako: únava zejména po porodu, nedostatečnost mléka. Vařit lze samostatně nebo spolu s vepřovými nožičkami.
  • Vařená slepice ve víně: uvařit starou slepici v červeném víně s trochou vody (vařit cca 2h) vyvaří se to a dát vypít rodičce, co nejdříve po porodu. Je to je skvělá

výživa.

  • Vejce - vyživují jin, prospívají srdci, ledvinám, játrům a slezině. Jsou vysoce výživnou potravinou a jsou často součástí receptů po porodu.
  • Recept na polévku pro doplnění čchi a krve: čerstvé kuře (slepice), mrkev, petržel, celer, polévkové koření, přidáme 2-3 l vody, vařit na mírném ohni 3-4 hod.
  • Vegetariáni: (nahradit kuře) celer, pórek, chřest, mrkev, petržel  a voda. Pije se 2-3 velké hrnky denně (potřeba teplého a sladkého) pro podporu a spuštění kojení. U vegetariánů namočené a naklíčené luštěniny a zrna nahrazují používání živočišných bílkovin. Zvláště ceněné jsou rýže a fazole Adzuki. Dobře uvařené se podávají v polévkách a dušených pokrmech, jako jsou například congee (obilná kaše).

Jin a jang

Matky jsou "zahřívány" výživnými a zahřívacími jídly, ale koncept tepla se posouvá ještě o něco dále. Postnatálně se jin a jang považovaly za nevyrovnané, protože žena využívá velkou část své jangové energie v transformačním procesu porodu. Ztratila také krev a čchi, které chrání a zahřívají. Nová matka je energeticky i fyzicky nejotevřenější. Proto je považována za zvláště náchylnou k pronikání vnějšího chladu současně s tím, že je vnitřně chladnější. Její jang musí být podporován a v blízkosti ženy po porodu není dovoleno pohybovat se osobám trpícím na nachlazení. Ženy si tradičně po porodu nemyly vlasy kvůli strachu z invaze chladu, ačkoli nyní, když máme možnost vlasy do sucha vyfénovat, to již není tolik zdůrazňováno.

Břicho a křížová kost jsou udržovány v teple a žena se dobře oblékala, aby se chránila před pronikáním chladu. Myšlenka ochlazování perinea (hráze) ledem je v čínské kultuře naprosto nemyslitelná. V poporodním období se naopak doporučuje teplo a teplé obklady, které uklidňují a napomáhají hojení. Ochlazováním si můžete přivodit bolestivou menstruaci, obtížnou menopauzu, bolest pánve a dokonce i artritidu.

Obvyklé stavy nerovnováhy po porodu

Těhotenství a porod vyčerpávají krev a čchi z těla matky. Výsledná nerovnováha po porodu může vést k některému z následujcích stavů:

Nedostatek čchi a krve

Ztráta krve během porodu a po porodu vyčerpává krev a čchi z těla matky. Následně kojení dále vyčerpává krev, protože živiny z její krve se přeměňují na mateřské mléko. To může způsobit přetížení jiných orgánů v těle, například sleziny, což má za následek následující příznaky: únava, časté močení, nízká chuť k jídlu, poruchy trávení, inkontinence a špatná tvorba mateřského mléka.

Nedostatek jin a krve

Vzhledem k vysoké poptávce po ledvinovém jin a jaterní krvi rostoucím plodem, zůstává tělo matky po těhotenství ve stavu nedostatku jinu a krve. Tento nedostatek se týká zejména starších matek a těch, kteří měly problémy s početím, včetně matek, které počaly v důsledku postupů asistované reprodukce, jako jsou IUI a IVF. Nedostatek jin a krve vede k následujícím poporodním symptomům: zácpa, nadměrné noční pocení, nespavost, deprese, vypadávání vlasů, závratě a hormonální nerovnováha.

Patogenní chlad vedoucí ke stagnaci krve

Nedostatek krve v důsledku ztráty krve během porodu také může vést ke vzniku patogenního chladu - dráhy vedoucí do dělohy jsou ponechány otevřené a nechávají chlad vstoupit. Patogenní chlad v děloze může vést ke stagnaci krve, což způsobuje příznaky jako jsou: bolest břicha, zadržování očistků z dělohy, inkontinence a těžká deprese.

Poporodní moxování

Myšlenka oteplování a tonizace jangu se rozšiřuje na ošetření, kterému se doslova říkalo "oteplování matky". To se obvykle provádělo u čerstvých maminek asi týden po porodu. Léčba zahrnovala akupunkturu a moxování. Moxou se zahřívá oblast břicha a křížová kost. Tento proces napomáhá stahování dělohy, doplňuje krev, jang a čchi.

V případě císařského řezu se moxování provádí až 2 týdny po porodu. A doplňuje se akupunkturním ošetřením pro lepší pooperačních hojení jizev.

Učte se z tradic předků

Ačkoli dodržování mnoha z těchto tradic se může zdát v dnešní době nepraktické, můžeme v nich nalézt moudrost předků. Co si tedy můžete z těchto tradic vzít? Po porodu dbejte na správnou výživu, dostatečný odpočinek a udržujte se v teple. To je nejlepší cesta jak si zajistit optimální zdraví i po porodu.