Tipy pro podporu zdravého mikrobiomu

11/22/2022

Jak můžete podpořit svůj mikrobiom (i bez jogurtu)

Zdravá střevní flóra neboli mikrobiom je základem dobré imunity. V současné době, kdy je nad užívání antibiotik žhavým tématem, je téma obnovení zdravého mikrobiomu víc než aktuální. Problém se týká často pacientů s kandidou, po dlouhodobém užívání léků např. kortikoidů nebo hormonální antikoncepce.

V TCM neexistuje termín jako "střevní flóra", dokonce ani pojem dobré a špatné střevní bakterie. To vše je shrnuto pod pojmem "Qi sleziny". Špatné trávení je vždy způsobeno nedostatkem Qi sleziny. Trávicí potíže, jako je plynatost a pocit plnosti, se léčí především posilováním Qi sleziny, tedy pravidelnou konzumací převážně vařených jídel a omezením potravin, které přináší do těla vlhkost, jako je třeba cukr a kravské mléko.

Pokud jste stále unavení, máte chuť na sladké a špatné trávení, zkuste se inspirovat  potravinami, které podle TCM podporují Qi sleziny.

 • vařené obilí: proso, oves, sladká rýže, polenta, amarant
 • zahřívající zelenina pečená, dušená karotka, sladké brambory, pórek, fenykl, tykev, zelené fazolky, kapusta, jarní cibulka, kadeřavá kapusta, hrášek, luštěniny
 • malé množství zelené osvěžující zeleniny: špenát, mangold, brokolice
 • kompoty z vařených švestek, broskví, meruněk, třešní, jablek
 • sušené ovoce: rozinky, fíky, švestky, datle, meruňky
 • maso: hovězí vývary v zimě, malé množství hovězího, kuřecího a jehněčího masa, hlavně ve formě polévek
 • ryby: kapr, korýši, zejména v zimě; všechny ostatní druhy ryb
 • oříšky: piniová jádra, pistácie, vlašské ořechy, mandle, sezam, kokos, lískové oříšky
 • sladidla: ječmenný slad, javorový sirup, malé množství cukru a medu
 • koření: vanilka, kardamom, skořice, zázvor, muškátový oříšek, oregano, tymián, rozmarýn, čerstvé bylinky, obzvlášť petržel
 • mouka z tropické rostliny kuzu, tapioka
 • nápoje: obilná káva, šťáva z červených hroznů, zředěná horkou vodou, kořeněný čaj se skořicí, hřebíčkem, fenyklem, badyánem, lékořicový čaj
 • TIP pro podporu plodnosti: Poria - pornatka kokosová, slzovka a malé červené fazole.

Pokud si chcete vybudovat a posílit střevní flóru, můžete hned zařadit tyto potraviny do svého jídelníčku. Někdy však nastanou situace, kdy potřebujeme cílenější prostředky např. po užívání antibiotik. Antibiotika jsou pro střeva velkou výzvou, protože zabíjejí i dobré střevní bakterie.

Přesně pro takové případy mám pro vás pár doporučení:

Pravděpodobně jste už někdy dostali radu - pro obnovení střevní flóry jezte více jogurtů.

Jogurt je dle TČM kyselý, zachlazující a zvlhčující - a tudíž těžko stravitelný. Konzumujte jej proto opatrně, tedy jen v malém množství a spíše v letních měsících. Můžete například přimíchat 2-3 čajové lžičky do uvařené snídaňové kaše, abyste dosáhli dobrého účinku na střeva, aniž byste oslabili svou Qi sleziny.

Použijte bílý přírodní jogurt, nejlépe bio. Držte se dál od jogurtů, které byly speciálně obohaceny bakteriemi. Dobrých bakterií je v přírodním jogurtu dostatek, vše ostatní je reklama. (A protože často jsou součástí také sladidla a další přísady, vždy si prosím přečtěte důkladně složení.)

Jak dle TCM posílit střevní mikroflóru:

 • jablečný ocet (pouze přírodní, nepasterizovaný)
 • artyčoky
 • cikorka
 • vařené brambory, konzumované studené (např. jako bramborový salát)
 • pórek
 • miso pasta (vmíchejte do polévky nebo omáčky pro dochucení, znovu nevařte)
 • pastiňák
 • rýže, konzumovaná za studena
 • syrové kysané zelí
 • křen
 • sojová omáčka (pouze bio verze, tedy shoyu nebo tamari)
 • umeboshi švestičky

Do tohoto seznamu jsem zařadila probiotické potraviny (probiotika = užitečné střevní bakterie) a prebiotické potraviny (prebiotika = potrava pro probiotika) - to vyjímečně nemá s TCM nic společného. :-)

Probiotika jsou živé bakterie, které vznikají například fermentací potravin (jako je jablečný ocet, sójová omáčka nebo miso, ale také přírodní jogurt). Nedoporučuji kupovat jogurty obohacené o probiotika, nejedná se o kvalitní potraviny.

Prebiotika jsou nestravitelné zbytky potravy, které podporují přežití probiotik (např. vláknina inulin v čekance a rezistentní škroby v chlazených bramborách a rýži).

Jak konzumovat fermentované potraviny:

Fermentované produkty jako kysané zelí, sójová omáčka, miso pasta, švestka umeboshi a jablečný ocet konzumujte v malém množství, ale pravidelně. Dlouhodobě si tak posílíte střevní mikroflóru. Kvůli vysokému obsahu soli byste těchto potravin neměli jíst příliš mnoho.

Základní pravidlo: Jedna až dvě lžíce syrového kysaného zelí každé 1-3 dny nebo polévka miso 3x týdně.

Upozornění: Jakmile je fermentovaná potravina pasterizována, pozbývá svých léčivých vlastností. Hledejte proto slovo "nepasterizované".

K fermentovanými potravinám patří také nápoje kombucha a zapomenutý chlebový kvas.

Speciální TCM TIP: Kudzu kořen

Kudzu je prášek vyrobený z japonského kořene (vypadá jako bílá křída), je dostupný v obchodech se zdravou výživou. Používá se na zahuštění omáček, kompotů, polévek. Posiluje dobrou střevní mikroflóru, podporuje rozvoj žaludečních sliznic a čistí střeva. Podle TČM ochlazuje žaludek, posiluje Qi sleziny a také jin.

K léčbě antibiotiky (nebo po nich):

Každý den po dobu 1-2 týdnů rozpusťte 1 polévkovou lžíci kudzu v troše studené vody, krátce povařte ve vodě nebo kompotované jablečné/hruškové šťávě a vypijte. Můžete ho přidat i do polévky, kompotu nebo kaše. Po užívání antibiotik je rovněž prospěšná léčba houbami. Houby volíme podle typu konstituce. Pokud u vás převažuje nedostatek jinu - je vhodná houba Yunzhi. Patříte-li naopak k typu s převahou nedostatku jangu, bude pro vás vhodné užívat Cordyceps. Svoji konstituci můžete zjistit zde podle testu.

Shrnutí:

Pokud chcete podpořit svoji střevní mikroflóru, konzumujte pravidelně malá množství výše uvedených potravin. Můžete si také mezitím udělat kúru a každý den po dobu jednoho týdne užívat některou z uvedených potravin.

Vždy věnujte pozornost svému vnitřnímu pocitu, jestli vám tyto potraviny vyhovují nebo ne. Někoho může například po konzumaci syrového kysaného zelí bolet břicho. Já miluji miso pastu, kterou přimíchávám do polévek a zeleninových jídel. Po ránu si dávám skleničku vody s lžící jablečného octa.

Pamatujte, že to nejlepší, co můžete pro svá střeva udělat, je jíst pravidelně jídla z kvalitních surovin. Není potřeba připomínat, že pár zdravých surovin nemůže čelit negativním účinkům jídla z rychlého občerstvení, přílišného množství sladkostí nebo alkoholu.