Přejídáte se večer?

10/07/2022

S pacienty vždy vyplňujeme podrobný dotazník, kde se jich mimo jiné ptám na jejich jídelníček a jaké mají stravovací návyky. Spolu pak vše podrobně probíráme a často se dozvím, že jedí hlavní jídlo až večer nebo že mají zvyk zobat u televize nejrůznější chipsy a sladkosti. V horším případě luxují lednici i v noci.

Je to i váš případ?

Jak se cítíte, když se večer hodně najíte nebo přejíte? Mimochodem, mám na mysli, když sníte víc jídla, než potřebujete, abyste se cítili příjemně.

Běžné následky večerního přejídání jsou:

 • neklidný spánek
 • noční močení (pomočování)
 • nadýmání
 • neformovaná, kašovitá stolice
 • chybějící pocit hladu po ránu
 • ranní únava a potíže se vstáváním
 • ranní kruhy pod očima (pravděpodobně oteklé oči)
 • zahleněné plíce po ránu


Tohle všechno moc dobře znám, když večer neodolám a zchroustám večer balíček slaných křupek se sklenkou vína. 😊

Nevyčítám si to, užiju si dlouhé letní večery, ale s vědomím, že večerní přejídání z pohledu TCM přetěžuje trávení a vytváří patogenní vlhkost, se to snažím omezit na minimum.

Slezina a žaludek, které jsou zodpovědné za trávení, mají podle orgánových hodin svůj energetický vrchol mezi 7. a 11. hodinou ráno, takže tehdy fungují nejlépe. O 12 hodin později, tedy od 19 hodin večer, začíná jejich nízká aktivita, což znamená, že už nezbývá moc energie na trávení. Dokážete si představit, že by váš žaludek a střeva měly vlastně v noci odpočívat, aby se vaše játra mohla detoxikovat a celé tělo se skutečně zotavilo. Po vydatné večeři nebo nočním mlsání se děje pravý opak - vaše zažívání se snaží zpracovat alespoň část a je často beznadějně přetížené. Spíte neklidně, v žaludku vám kručí a bříško je nafouklé.

Podle TCM vede přetížené trávení vždy v určitém okamžiku ke vzniku vlhkosti, což je patogen, který v dlouhodobém horizontu způsobuje nejrůznější potíže a onemocnění. Cílem výživy dle TCM je, aby se nám vlhkost nevymkla z rukou, abyste vy mohli zůstali zdraví a fit.

Vlhkost se usazuje v plicích jako hlen, vleže se přesouvá ze žaludku do hlavy a ráno způsobuje oteklé kruhy pod očima. Navíc se budete cítit vice unavení. Postupem času může následovat obezita, otoky (zadržování vody), kožní problémy, cysty, vysoký cholesterol a další problémy.

Důležité: Pokud toho občas večer sníte víc než je zdrávo, není to žádný problém! Dělám to taky. Jde o to, co děláte každý den. Buďte k sobě upřímní.

Obvyklé důvody večerního přejídání:

 • vynechání snídaně
 • jíte příliš málo během dne, např. vynecháváte oběd
 • různé diety např. se snažíte omezovat a počítat kalorie
 • emocionální důvody, jako je jídlo za odměnu, pro relaxaci, z nudy atd.
 • návyky v rodině ("večer máme všichni čas na dobré jídlo")


Poznáváte se?

Právě zde můžete začít měnit své návyky a postupně se pokusit s večerním přejídáním přestat.

Samozřejmě se to nestane přes noc, protože tyto návyky jste praktikovali mnoho let nebo i desetiletí. Udělejte si čas a mějte se sebou trpělivost a uvidíte, že se to vyplatí.

Když jsem objevila TCM a začala jíst vařenou snídani moje ranní hladina energie stoupla a vstávání mi také nedělá velké potíže. K tomu se mi zlepšilo trávení, mám menší chuť na sladké a jsem méně často nachlazená.

Když to dokážu já, zvládnete to i vy.