Pistáciové kuličky v čokoládě

01/27/2023

Luxusní desert, který má u mně momentálně jednu z nejvyšších příček, co se týká chuti. Díky tomu, že jsou kuličky mražené mají jemně křupavou krustičku jako nanuk a uvnitř jemnou směs z pistácií, která se rozplývá na jazyku. Jsou rychle hotové a oslníte jimi náročnou návštěvu i děti.

Vhodné pro bezlepkovou dietu a pro ty, kteří eliminují cukr.

Pistácie dle TCM

Vhodné při detoxikaci, pro posílení obranyschopnosti organismu, pro lepší trávení, kvalitu kostí a svalů. Posiluje nedostatečnou krev XUE XU s nedostatek jinu YIN XU. Zvlhčuje střeva CHANG ZAO. Nadměrná konzumace pistácií může vést k vlhku SHI a hlenu TAN.

Pozor: pistácie mohou obsahovat aflatoxiny - ty patří k nejsilnějším jedům! Tyto mykotoxiny vznikají na potravinách při špatném (vlhkém) skladování. Aflatoxin B1, který se často tvoří na pistáciích, působí silně toxicky, je karcinogenní. Pistácie, jako všechny ořechy, způsobují alergie.

Hořká čokoláda

Posiluje Qi a jang ledvin a vyživuje srdce.   

Co budete potřebovat:

  • krabičku pistáciového másla
  • kokosovou mouku
  • špetku keltské soli
  • 1 lžíci rumu
  • 150 g tmavé čokolády (bez cukru)
  • 1 lžíce másla (lze vypustit, pokud omezujete mléčné výrobky)

Pistáciové máslo smíchejte s kokosovou moukou. Poměr vychytáte tak, aby se daly dobře tvarovat malé kuličky. Do těsta přidejte špetku soli a rum. Čokoládu rozpusťte buď ve vodní lázni bez másla nebo pro verzi s máslem můžete roztopit čokoládu v malém kastrůlku na mírnem ohni. Hotové kuličky namáčíte do čokolády a ukládáte ideálně do papírových košíčků nebo rovnou do krabičky. Jakmile máte hotovo, uložíte do mrazáku. Za pár hodin je dobrota hotová.