Jak na padání vlasů po Covid-19

09/29/2021

Zdravé a krásné vlasy jsou podle tradiční čínské medicíny ukazatelem dobrého zdraví. Ve staré Číně jim byla přikládána zvláštní pozornost a vlasy číňanů tomu odpovídaly - hustá a předčasně nešedivějící kštice pacienta byla vizitkou každého lékaře. V případě, že se objeví předčasné šedivění nebo padání (před 40. rokem života), ukazuje to na nerovnováhu orgánů ledvin a jater.

Za stav našich vlasů odpovídá esence ledvin, kterou si můžeme představit jako jakousi energetickou rezervu organismu. Je vrozená a ovlivněná kvalitou esence našich předků až po tři generace zpět. To vysvětluje předčasné šedivění i u velmi mladých lidí. K vyčerpání esence ledvin a nedostatečnosti krve jater dochází, kromě již zmíněných dědičných dispozic, často díky mnohdy náročnému životnímu stylu - nadbytku stresu, fyzické i duševní zátěži. Velký úbytek krve pro ženy znamenátaké pravidelná menstruace, těhotenství, kojení a porod a k jejímu vyčerpání dochází také užíváním hormonální antikoncepce. Za příčinou padání vlasů můž být také nesprávná skladba potravy, dlouhodobá nemoc, operace nebo chemoterapie.

V posledním roce se přidalo k důvodům nadměrného padání vlasů i prodělání onemocnění Covid-19. Mnoho pacientů si několik měsíců po nemoci stěžuje na problémy s padáním vlasů. Může za to horečnatý průběh onemocnění a celkové vyčerpání organismu.

Vhodné je v tomto případě posilovat dráhu ledvin, sleziny a doplňovat krev. Jednak správně zvoleným jídelníčkem a také pomocí bylinné léčby.

Jako první pomoc lze vyzkoušet čínskou bylinku HE SHOU WU, která je dostupná i ve formě tablet. Dále lze použít kustovnici a léčivou houbu Reishi. Vhodné je užívat zinek a přidat vitamíny D a B. V případě alopecie je užitečné užívání bylinek kombinovat s akupunkturou.

Optimální je ale podstoupit vyšetření u zkušeného TCM terapeuta, který dle stavu předepíše vhodnou bylinnou směs a nastaví jídelníček.