Mužská neplodnost

04/28/2023

Problémy s plodností, se v poslední době, zdaleka netýkají pouze žen. Výzkumy ukazují, že u 40% párů je muž jedinou příčinou nebo spolupříčinou, proč se ženě nedaří otěhotnět.

V tradiční čínské medicíně (TCM) je základním požadavkem pro plný reprodukční potenciál u mužů silný ying ledvin a rovnováha yin a yang ledvin. Většina případů mužské neplodnosti bude buď diagnostikována jako nedostatek yinu nebo yangu ledvin. Pokud je příčinou mužské neplodnosti genetický základ, je to pravděpodobně důsledek slabosti ledvin. Nedostatek yinu ledvin způsobuje mírně zvýšenou tělesnou teplotu, která ovlivňuje jak kvalitu, tak množství semenné tekutiny.

Potraviny, které budují energi:

Mezi tyto potraviny patří: oves, bílá rýže, brambory, sladké brambory, dýně, houby, jam, datle, hroznové víno, fazole, tofu, hovězí maso, tuňák, kuřecí maso, vejce, jasmínový čaj a koření jako; bazalka, skořice, hřebíček, kopr, fenykl, pískavice řecké seno, zázvor, muškátový oříšek, rozmarýn, tymián.

Pro rychlejší léčebný efekt přidejte:

 1. Akupunktura – Dozrávání spermií trvá přibližně 90 dní. Pro optimalizaci kvality spermií se doporučuje akupunkturní ošetření každý týden po dobu 3 měsíců. 
 2. Doplňky stravy a bylinky – Na základě výsledků spermiogramu a individuální diagnostiky je vhodné přidat čínské bylinky, L-arginin, selen, vitamín D, CoQ10 a zinek.
 3. Výživa – Zdravá strava může zlepšit produkci spermií. Je důležité jíst co nejméně průmyslově zpracované potraviny, bio maso, plnotučné mléčné výrobky, kvalitní ořechy a semena. Rybí polévka je výživná a pomůže zlepšit kvalitu a množství spermií.
 4. Cvičení – Zvažte začlenění aktivit, jako je chůze, plavání, jóga nebo turistika, abyste zvládli stres a udrželi si zdravou váhu. Jízda na kole a zvedání těžkých závaží jsou dvě aktivity, které by muži měli zvážit při plánování rodiny. Studie ukazují, že muži, kteří jezdí na kole více než pět hodin týdně měli nižší koncentraci spermií. Dle TCM zvedání těžkých břemen vyčerpává ledviny, což jsou orgány nezbytné pro reprodukční zdraví. Mějte na paměti, že nadměrné cvičení může také dočasně snížit produkci testosteronu. Pozor na přetrénování.
 5. Zvládání stresu – Váš endokrinní systém je úzce svázán s Vaším nervovým systémem. Stres může narušit přirozené funkce vašeho těla a narušit hormonální regulaci.


Čemu se vyhnout:

  1. Kofein – Nadbytek kofeinu může narušit produkci spermií, způsobit abnormality v chromozomech nebo ovlivnit motilitu spermií. Studie zjistila, že muži, kteří pili dva nebo více šálků silné kávy denně, měli pouze jednu z pěti šancí, že se stanou otci prostřednictvím IVF.
  2. Drogy a marihuana – léky na předpis i bez předpisu mohou mít toxický účinek na spermie. THC, aktivní složka marihuany, snižuje produkci spermií a oslabuje sexuální touhu tím, že narušuje produkci testosteronu. THC má také přímý škodlivý účinek na pohyb spermií. Marihuana může obsahovat těžké kovy (jako je olovo).
  3. Alkohol – Alkohol může ovlivnit spermie vytvářením genetických změn a epigenetických známek. To znamená, že ke změnám genové exprese dochází beze změn v základní sekvenci DNA. Tyto epigenetické znaky mohou být přeneseny v době oplození. To může následně změnit molekulární složení raného embrya, což vede ke změnám ve vývoji plodu a potenciálu poškodit zdraví potomků.
  4. Toxiny – Vystavení pesticidům a dalším toxinům může ovlivnit počet a kvalitu spermií.
  5. Nadměrné teplo – Pokuste se omezit čas strávený ve vířivkách a saunách.