Jak být veganem v souladu s principy TCM

05/13/2019

Asi si budete myslet, že jsem se úplně zbláznila a toto přece není vůbec možné. Zastánci čínské medicíny jedí maso, vajíčka a spoustu dalších potravin, které vegani odmítají, takže spojit tyto dva přístupy je vyloučené. Podle mně to možné je. Rozhodně si nemyslím, že být veganem nebo vegetariánem je něco špatného. Vím, že mnoha lidem tento přístup vyhovuje a prospívá. Stejně tak si myslím, že jde o správnou volbu z hlediska etického přesvědčení. Jde o ohleduplný přístup ke zvířatům, životnímu prostředí apod. Na základě znalostí a praxe čínské medicíny ovšem mohu říct, že to není cesta vhodná pro všechny bez rozdílu. TCM je zaměřená na individuální přístup k pacientům ať už při prevenci, léčbě nebo volbě vhodného jídelníčku. Proto taky stejně přistupuje k veganství. Být veganem znamená nejen vyloučení masa a ostatních potravin pocházejících ze zvířat, ale také konzumaci velkého množství syrové stravy, ať už ovoce a zeleniny, a to po celý rok. V TCM považujeme za klíč pro výběr vhodné stravy individuální konstituci (ta je částečně vrozená a z části ovlivněná životním stylem, svou roli hraje i věk a pohlaví). Pokud víte jak na tom se svoji konstitucí jste, snáze se rozhodnete, jaký typ stravy je pro vás nejvhodnější. Následující tipy vám pomohou přizpůsobit veganský jídelníček tak, aby byl díky TCM principům, vhodný i pro ty, kterým by jinak veganství mohlo způsobovat obtíže.

Jezte potraviny, které mají teplou povahu

Jedním z argumentů TCM proč není veganská strava optimální pro naše tělo je to, že konzumovaná jídla jsou příliš chladná. Je to proto, že většina ovoce, zeleniny a obilí jsou chladné nebo studené povahy, takže jídelníček sestávající z mnoha druhů ovoce, zeleniny a obilí bude přirozeně zachlazující. Vzhledem k tomu, že slezině a celému zažívacímu systému prospívá teplo je vysoce pravděpodobné, že z dlouhodobého hlediska chlad trávení osabí. Stejný vliv bude mít také konzumace mražených potravin. Ať už je jejich povaha jakákoliv, mražením se zchladí natolik, že jejich působení na tělo bude ochlazující, a to po jakékoliv tepelné úpravě.

Staří čínští lékaři měli za to, že zdravý střed je základ pro dobře fungující tělo. Oslabený žaludek a slezina, proto bude mít dlouhodobě negativní vliv na ostatní orgány, což může být jednou z příčin vzniku dalších onemocnění. Mohou se začít projevovat padáním vlasů, suchou kůží, problémy s menstruací, nespavostí apod.

Zahřejte svou stravu tak, že zařadíte do svého jídelníčku potraviny a koření teplé povahy: česnek, cibule, pažitka, pastinák, zimní dýně, třešně, hlíva ústřičná, kaštany, bazalka, černý pepř, chilli, skořice, hřebíček, římský kmín, zázvor. Používat cibuli a česnek bude nejjednodušší, protože je můžete přidat skoro do jakéhokoliv jídla.

Vařte si jídlo

I když jíte potraviny chladné povahy, různé metody vaření mohou zvýšit jejich teplný účinek. Nechci se dotknout nikoho ze zastánců raw stravy a vím, že mnoho lidí má s touto dietou skvělé výsledky. Ale vzhledem k informacím získaným studiem čínské medicíny, je zahrnutí vařených potravin do stravy nezbytné pro dlouhodobé zdraví sleziny / žaludku. Jakákoliv tepelná úprava (smažení, pečení, pomalé vaření, blanšírování) vám pomůže potravinu upravit tak, aby byla pro žaludek lépe stravitelná a vyvážila účinek veganské stravy. Výborné jsou, zvláště v chladných ročních obdobích, nejrůznější polévky. Můžete zkusit třeba vegetariánskou verzi masového vývaru:

Obilné zrno a sójové boby (namočené přes noc) v poměru 2:1, tzn. cca 150g :75g. Mrkev, petržel, celer, cibule, pórek, plátek čerstvého zázvoru, bobkový list, pepř, sůl, zalít 2-3 litry vody a vařit 3-4 hodiny. Pro dochucení na talíři lze použít sezamovou pastu Tahini.

Slaďte svůj jídelníček s ročním obdobím

Chcete-li zažít plný prospěch z veganské stravy, v souladu s principy čínské medicíny, musíte přizpůsobit svou stravu sezónám. To znamená, že na jaře můžeme jíst méně a spíše lehčí jídla, v zimě naopak více a těžší. Vhodné je užívat si sezónní ovoce a zeleninu. Ideální je když je můžete pěstovat na vlastní zahrádce a pokud ne, navštivte místní trh nebo podpořte drobné lokální prodejce. Umožněte přírodě řídit své stravovací návyky, je to skvělý způsob, jak udržet vaše tělo v rovnováze.

Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám

Na tomto principu se myslím vzácně shodneme i s vegany. V některých situacích (ať už z důvodu nedostatku času nebo nápadů) lidé skončí s dietou tak, že jí dokola stále stejná jídla a také hodně procesovaných potravin. To zahrnuje např. těstoviny nebo nejrůznější obilné tyčinky, ale také ty, které jsou méně zřejmé jako tofu a sójové mléko. Přestože sójové a pšeničné produkty dělají přípravu jídla mnohem jednodušší, nemělo by se na ně příliš spoléhat. Vraťte se k základům - celá zrna, jako je hnědá rýže a quinoa v kombinaci s luštěninami, jako jsou černé fazole, je cesta jak udržet tělo v rovnováze. Pokud do jídelníčku zařadíte čerstvé potraviny, je mnohem pravděpodobnější, že budou obsahovat správnou Qi, kterou bude vaše tělo mnohem lépe vyživovat. Zpracované potraviny, i když je někdy jejich chemické složení shodné s průmyslově nezpracovanými potravinami (díky přidání syntetických živin) nejsou energeticky identické.

Praktikujte Čchi-kung

Veganská strava údajně nedokáže absorbovat důležitou energii zvířat, která je z jakéhokoli důvodu pro lidské zdraví potřebná. Existují ovšem ​​jiné a možná lepší, způsoby, jak absorbovat podstatu něčeho. Pomocí Čchi-kungu nebo různých meditačních a energetických technik lze ovlivňovat a vstřebávat energii všeho třeba i zvířete. Tato jemná a nenápadná interakce, pokud se provádí s úctou, vám určitě pomůže cítit vitalitu zvířete a začlenit ho do vašeho energetického těla.

Nezapomeňte na vitamín B-12 a dostatek bílkovin

Použití výše uvedených tipů vám pomůže vytvořit zcela vyváženou stravu a jen pro jistotu si ověřte, že vaše tělo netrpí nedostatkem vitamínu B12 a bílkovin.