Kuřecí játra jako z Libanonu

02/25/2021

Na světě jsou dva typy lidí, ti, co játra milují a ti, co by je nikdy nepozřeli. Já patřila do druhé skupiny. Maminka se mně celé dětství snažila přesvědčit jak jsou játra dobrá, bez úspěchu. Na chuť jsem jim přišla až v dospělosti, když jsem je poprvé ochutnala připravené právě tímto libanonskym způsobem a od té doby je to jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Když si navíc přičtete benefity, které jim připisuje čínská medicína, tak není co řešit :-). Včera zmizely tak rychle, že jsem je ani vyfotit nestihla.

Kuřecí játra jsou v TCM oblíbenou potravinou, jejich povaha je lehce teplá a chuť sladká. Používají se jako ledvinové a jaterní tonikum. Zlepšují zrak, zabíjí parazity.

Semínka granátového jablka mají sladkou/kyselou chuť. Povaha: teplá, neutrální. Z hlediska tradiční čínské medicíny je granátové jablko známé svou schopností tonizovat jin. Pomáhá také pročišťovat horko. Starověké čínské lékařské texty obecně uvádějí, že  vstupuje do plic, žaludku, sleziny, tlustého střeva a močového měchýře.

Co budete potřebovat:

  • 300 g očištěných kuřecích jater
  • 2-3 stroužky česneku
  • 2-3 lžíce olivového oleje
  • 4-5 lžíc melasy z granátového jablka
  • 1 citron
  • hrst semínek z granátového jablka
  • sůl a černý pepř

Jak na to:

1. Očištěná kuřecí játra nakrájejte na malé kousky

2. Na pánvi s olivovým olejem zahřejte opatrně česnek, dokud nebude mírně zlatavý - pozor nespálit.  Poté česnek vyjměte a odložte stranou

3. Zvyšte teplotu a přidejte trochu olivového oleje. Přidejte kuřecí játra a smažte asi pět minut. Přebytečnou tekutinu slijte.

4. Přidejte melasu z granátového jablka a smažte další 2 minuty. Snižte teplotu.

5. Pak do pánve vraťte česnek, osolte a opepřete. Vařte další minutu.

6. Podávejte s nakrájeným citrónem na talíři a můžete posypat semínky z granátového jablka, pokud je zrovna v obchodě seženete.

7. Jako příloha se hodí rýže nebo chleba.

Dobrou chuť!