Káva a její účinky dle TCM
Je to už hodně let, kdy jsem během detoxikačních experimentů zjistila, že káva není pro mně vhodný nápoj. Později jsem si to potvrdila také z pohledu TCM, protože mám sklon k nedostku krve a yinu a káva svojí horkou povahou tento stav zhoršuje.
Káva má dle TCM chladnou povahu, ta se ovšem pražením mění na horkou, umí stimulovat a odvádět z organismu vlhkost. Její chuť je hořká. Obsahuje kofein, který při nadměrné konzumaci vede k symptomům jako jsou nervozita, úzkost, nespavost, srdeční obtíže, žaludeční a střevní potíže, náladovost, zvýšený cholesterol. Tyto příznaky může způsobit už konzumace 2 šálků kávy denně.
Káva dodá organismu okamžitou vzpruhu, silné jangové působení tak "dává Shen křídla". Bohužel tento efekt je jen krátkodobý, protože káva neumí energii dodat, umí pouze přinutit organismus, aby sáhnul do svých rezerv, čímž se z dlouhodobého pohledu jestě více vyčerpává. Známe to všichni, dáme si jedno kafe a za 2 hodiny chceme další. Po energetickém vrcholu dojde k rychlému sestupu, ochlazení periferních oblastí rukou, nohou, ochladí se také hýždě a dokonce celkový tělesný pocit je chladnější. Proto je malé espreso tak oblíbeným občerstvením během horkých dnů. Mléko a smetana snižují vysušovací efekt kávy, ale zatěžují žlučník. Pro lepší stravitelnost je dobré přidat kardamom.
Jak poznáte jestli pro vás káva vhodná
1. Důležitý je stav vašeho žaludku. Káva působí tak, že žaludek vysušuje a zahřívá. Pokud jste tedy náchylní k pálení žáhy, píchání v žaludku nebo gastritidě, zkuste vypít méně kávy nebo se jí vyhýbat úplně.
2. Jak se po pití kávy cítíte? Pozorovali jste vnitřní neklid nebo nervové tiky? To svědčí o nedostatku krve stejně tak jako problémy se spánkem. Káva vysušuje nejen žaludek, ale působí stejně na krev a tělesné tekutiny. Podle TCM potřebuje naše nervová soustava k odpočinku dostatečné množství krve, které nám umožní vnitřně se zklidnit a uvolnit. Káva naopak vnitřní neklid zvyšuje. Pokud jste spíše klidný typ a nemáte žádné žaludeční potíže ani problémy se spánkem, dopřejte si v pohodě svůj kávový rituál.
Pravidlo pro množství: asi 2 - 3 šálky denně, aby se u vás nevyvinul nedostatek krve nebo vnitřní horko.
Co dělat, když bez kávy nemůžete žít, ale víte, že pro vás není vhodná? Prostě jí zkuste pít méně. I když denně vypijete jen o jeden šálek méně, udělá to
hodně. Koneckonců, je to 365 šálků ročně! Takže
se můžete zamyslet, který šálek kávy denně pravděpodobně vynecháte.
A jestli chcete vědět jaké jsou moje alternativy k pití kávy, tak tady jsou :-)
- Matcha - piju ji studenou jako limonádu nebo teplou jako matcha latté.
- Kurkumové mléko
- Maté
- Obilná káva
- Bylinkové čaje
- Teplá voda
Kdy kávu určitě nepít:
- nalačno (pokud ji vypijete po snídani, bude mnohem lépe stravitelná)
- při žaludečních vředech a jiných onemocněních žaludku
- při stavech projevujících se nervozitou, nočním pocením, poruchami spánku, horkýma nohama, suchou kůží, zácpou
- při PMS syndromu (v tomto případě není vhodná ani špaldová káva)
- při pocitu studených nohou citlivých na chlad
- v klimakteriu, v těhotenství
- při nedostatku krve (projevuje se např. jako bledá pleť, suché vlasy a oči, závratě)
A zde je několik dalších tipů pro všechny milovníky čaje:
Každý čaj má svůj vlastní specifický účinek, žádný z nich není neutrální. Proto neustále měňte druhy, abyste se nedostali do stavu nerovnováhy. A ani čaje nepijte příliš mnoho (také zde platí asi 2 až 3 šálky denně).
Černý čaj je velmi suchý a v nadměrném množství může, stejně jako káva, vést k nedostatku krve. Zelený čaj je velmi chladivý a může zesílit vnitřní chlad, stejně jako máta peprná. Ovocný čaj je kyselý a v nadbytku může vést ke stagnaci jaterní Qi. Jemnější účinek mají bylinkové čaje (heřmánek, pomerančový květ, levandule, růže, lipový květ), které mají harmonizující účinek na nervy a trávení. Vaším hlavním nápojem by vždy měla být voda, nejlépe vlažná až horká. Poslouchejte svůj žaludek a zjistěte, která teplota je pro vás nejvhodnější.
Další možností jak po ránu získat energii je zacvičit si čchi-kung.