Jin a jang: Hormonální rovnováha dle tradiční čínské medicíny

11/25/2022

Hormony jsou velmi specifické látky - biochemikálie, které fungují jako přenašeči zpráv. Po těle "cestují" krví a na základě svého účelu předávají zprávy vybraným tkáním a orgánům.

Zjednodušeně řečeno hormony zajišťují mezibuněčnou komunikaci. Různé hormony vytváří odlišné žlázy (např. hypofýza, hypotalamus, nadledvinky, žlutá tělíska ve vaječnících a další), které je vpouští do krve (sekrece neboli vylučování hormonů do těla) a tak se rychle dostanou tam, kam potřebují.

Puberta, ovulace, těhotenství a menopauza. V průběhu života ženy dochází k přirozeným změnám v hormonálních hladinách. Během menstruačního cyklu se hormony estrogenu a progesteronu mění, jak se vaše tělo připravuje na ovulaci a možné těhotenství. Během těhotenství tyto hormony stoupají. Pokud nedojde k otěhotnění, produkce hormonů klesá, což vyvolává menstruaci a začátek nového menstruačního cyklu. S blížící se menopauzou, produkce hormonů přirozeně klesá.

V každé životní fázi by hormony, které řídí růst, vývoj, reprodukci, metabolismus, náladu, spánek a trávení - měly být v rovnováze. Bohužel faktory jako stres, špatná strava, špatné zdraví, nadměrné cvičení, léky na předpis a toxické zatížení mohou způsobit, že vaše tělo bude produkovat příliš mnoho nebo příliš málo určitého hormonu, což způsobí hormonální nerovnováhu. To se může projevit jako náladovost, přibírání na váze, trávicí problémy, akné, nepravidelná menstruace, neplodnost, bolesti hlavy, nespavost, bolest prsou, úzkost, zvýšená chuť k jídlu, ztráta libida a další.

Spojení mezi Jin a Jang a hormonální rovnováhou

V TCM je hormonální rovnováha úzce svázána s konceptem rovnováhy jin a jang. Ty jsou svou povahou opačné, přesto - stejně jako vaše hormony - na sobě závisí, aby mohly správně fungovat. Pokud je v těle příliš mnoho jinu nebo jangu, dochází ke stavu hormonální nerovnováhy. K tomu ovšem nedojde přes noc. Příznaky se projeví obvykle až po určité době.

Vezměme si například ženu, která většinu dne sedí a nestravuje se zrovna optimálně. V průběhu času pravděpodobně začne vnímat tíhu a stagnaci (příliš mnoho jinu ) v dolní části těla. Její krev nebude správně cirkulovat a - s nedostatkem jangu, který by rozpohyboval jin - se u ní mohou objevit zdravotní problémy, jako jsou bolesti zad, křečové žíly, bolesti nohou, hemeroidy a bolestivá menstruace. Dojde ke stagnaci jater a omezení jejich funkce. Pokud játra nedokážou efektivně zpracovat nebo biotransformovat hormony, tělo se bude cítit "nevyvážené", což vede k hormonální nerovnováze.

Jiným příkladem může být žena, která příliš cvičí bez dostatečného odpočinku (příliš mnoho jangu), může své tělo zatěžovat natolik, že si vyčerpá zásoby. Když se zásoby, které jsou uloženy v ledvinách a nadledvinkách, snižují, může se u ní objevit příznaky jako únava, nízké libido a špatná chuť k jídlu. Pokud její tělo produkuje nižší než normální hladinu hormonů (nedostatek jinu), může to vést k hormonální nerovnováze. Tento případ se může projevit jako amenorea (chybějící menstruace) nebo neplodnost způsobená problémy s ovulací.

Jak obnovit hormonální rovnováhu

TCM terapeut může dle vašich příznaků stanovit poměr vašeho jinu a jangu. Pokud si chcete váš stav ověřit sami, můžete to udělat zdarma zde pomocí testu rovnováhy. Dle výsledků je možné s pomocí bylin, akupunktury a upraveného jídelníčku obnovit vaši hormonální rovnováhu. Zatímco akupunktura působí na organismus regulačně, bylinky mají hormonálně vyrovnávací účinek. Společně hrají důležitou roli při regulaci menstruačního cyklu, vyladění emocí a podpoře zdravé funkce orgánů.

Obecná doporučení pro podporu hormonální rovnováhy:

  • Jezte bio potraviny a maso bez hormonů, pokud je to možné. Produkty jsou ošetřeny pesticidy, chemikáliemi, hormony a živočišné produkty obsahují syntetické látky podobné estrogenu, které negativně ovlivňují naše orgány a endokrinní systémy.
  • Přidejte do svého jídelníčku více zelí, brokolice, růžičkové kapusty a květáku. Tato brukvovitá zelenina obsahuje di-indolymethan (DIM), který pomáhá rozkládat estradiol v těle. Příliš mnoho estradiolu (forma estrogenu vytvořeného v těle) může přispívat k bolesti prsou, přibírání na váze, náladovosti, nízkému libido, rakovině prsu a dělohy.
  • Odstraňte kofein, nikotin a alkohol.
  • Vyhněte se nezdravému jídlu
  • Udělejte si čas na to, co máte rádi - procházky, kosmetika, pedikúra, masáž nohou, čtení oblíbené knihy, meditaci a další.
  • Pomoci mohou take zinek, hořčík, vitamín B6 a vitamín C.