Jak se po svátcích vrátit zpět k TCM stravování

01/14/2019

Svátky u nás doma se nesou trochu v jiném duchu než v Evropě, ale stejně se najde minimálně jedna spojitost a tou je jídlo a pití. A že ho není málo :-) Jenže život není jen o pravidlech, takže jsem si to s čistým svědomím užila s tím, že po svátcích se zase pěkně vrátím ke svému zdravému jídelníčku. Pokud jste na tom stejně jako já a přes vánoce jste vypadli ze svého běžného stravovacího režimu, tady je pár rad jak se rychle vrátit.

Cesta zpět k vařené stravě, zelenině a obilovinám nemusí být tak obtížná. Motivací vám budiž to, že pokud jíte tak jak máte vaše tělo se vám odmění zvýšeným přílivem energie, zlepšením zdravotních obtíží a v neposlední řadě i nižší váhou. A to už za to stojí, že? Mějte proto na paměti, že dobré je pro vás takové jídlo, po kterém se cítíte lépe než před ním.

TIPY pro rychlý návrat k TCM stravování:

1. Nakupte si čerstvou zeleninu

Nakupovat sezónní zeleninu je jedním z principů TCM. Výhodou zeleniny, která je dostupná teď v zimě je, že vám vydrží dlouho v ledničce, takže ji můžete nakoupit do zásoby. Vhodná je mrkev, celer, pórek, bílé a červené zelí, houby, růžičková kapusta apod.

Víte proč to bude fungovat? Když budete mít plnou lednici zeleniny, tak s ní budete vařit, protože by bylo přece škoda ji vyhodit :-) Motivaci zvýšíte i tím, když si seženete Bio zeleninu např. z bedýnek nebo od regionálních prodejců.

2. Navaře si do zásoby

Nemusíte trávit celé dny v kuchyni. Stačí uvařit větší množství!

Tři nápady jak na to:

Tenhle recept je úplně jednoduchý, výborně chutná a zbytky od večeře si můžete vzít ráno do práce. Třeba s rýžovými nudlemi, které jsou za 5 minut hotové.

Zelenina na plechu: nakrájejte na kousky mrkev, cibuli, žampióny, cuketu, papriku kapii, zakápněte olivovým olejem a okořeňte oblíbenými bylinkami např. tymiánem, provensálkým kořením apod. Nechte péct na 170 stupňů asi 40 min.

Klasikou mezi polévkami je masový vývar. Nejenže má léčivé účinky, ale můžete ho skladovat v uzavřené sklenici v lednici, pokud z něj odstraníte maso a zeleninu. Můžete si tak připravit léčivou snídani nebo večeři do zásoby. Variantou polévky, která vydrží v lednici a dá se pohodlně ohřát je tato výborná Brokolicová s květákem.

3. Rozdejte nebo vyhoďte zbytky z vánočních a novoročních oslav

Ano, čtete správně, klidně je vyhoďte. Nemám ráda plýtvání potravinami, ale levná čokoláda, bonbóny, oplatky, brambůrky, tyčinky nejsou kvalitní jídlo. Pro naše tělo nemají žádný přínos spíš naopak. Je velmi obtížné vyhnout se nezdravému jídlu, když leží všude.

Stejně tak to udělejte s colou, levnými džusy apod. K pití si dávejte raději vodu nebo bylinný čaj.

Vzpomínám na doby, kdy jsem žila sama, že jíst zdravě bylo mnohem snazší než s rodinou. Pokud váš partner nebo děti protestují, požádejte je, aby své sladkosti uklidili někam, kde je nebudete mít neustále na očích.

4. Udělejte si zásoby zdravého mlsání.

Je velmi důležité, mít doma něco, když cítíte že vás hodní mlsná! V opačném případě vás popadne pocit frustrace a vyluxujete celou spíž, a to přece nechcete.

Chcete-li tomu zabránit, jděte do obchodu se zdravou výživou a udělejte si svoje zásoby:

  • kokosové nebo banánové chipsy
  • jablečné kroužky
  • datle
  • vysokoprocentní čokoláda (nejméně 75%) jako odměna
  • ořechy v medu
  • mandle
  • nebo si vyrobte domácí musli


5. Řekněte rodině a kolegům, že začínáte zdravě jíst.

Má to dva skvělé efekty. Pokud to řeknete ostatním, bude to pro vás více závazné. Asi se budete cítit divně, když si objednáte k obědu řízek s hranolkami místo své tradiční krabičky s domácím jídlem.

Druhou výhodou je, že s vámi budou na jedné lodi a budou vás podporovat. Věřím, že vám nebudou nabízet sladkosti a dělit se o bonboniéru, když ví, že se snažíte jíst zdravě. A možná se k vám nakonec i připojí. Což je super, protože ve dvou se to lépe táhne!

6. Nebuďte na sebe zbytečně přísní

Pokud uděláte chybu, prostě se vraťte tam, kde chcete být s tím, že to příští den zkusíte lépe. Dělejte to nejlépe jak umíte, protože stres a vnitřní kritika, by způsobila stagnaci jater, což není žádoucí. Kouzlo TCM stravování tkví v tom, že si oblíbíte jak se vaše tělo cítí, když jíte zdravě, zvyknete si na to a pak už se jen snažíte ten báječný pocit udržet.

Už jste některý z tipů využili a osvědčil se vám nebo máte jiný? Napište mi do komentářů.