Jak se mají vaše plíce?

02/10/2021

U kašle, který je spíše mírnější nebo i chronický je obvyklou příčinou oslabená energie plic (nedostatek Qi plic). Časté zadýchání se a slabý hlas mohou také naznačovat nedostatek plicní Qi. Stejně tak slabý imunitní systém vypovídá o nedostatku plicní Qi, což v tuto chvíli nemůžeme potřebovat!

Dobrá zpráva: Svoji plicní Qi a tím i imunitní systém můžete posílit, abyste zvýšili pravděpodobnost, že se nenakazíte virovou infekcí (nebo, pokud ano, pak jen s mírnými příznaky, protože vaše plíce budou silné a zdravé).

Pojďme se proto podívat na plíce z pohledu čínské dietetiky. Tady je 5 potravin, které můžete zařadit v těchto dnech do jídelníčku, abyste posílili své plíce.

Máte už některé z nich doma?

1. Mrkev

Mrkev je tepelně neutrální a posiluje jak Qi plic, tak přímo Wei Qi (= imunitní systém). Pomáhá také odvádět teplo a hlen z plic, například při bronchitidě nebo bolestech v krku. Jíst vařenou mrkev nebo mrkev v polévce třikrát nebo čtyřikrát týdně je výborný nápad. Posilujete tak své plíce a předcházíte nemocem.

2. Mandle nebo mandlové máslo

Mandle posilují plicní Qi a Yin a jsou zvláště prospěšné pro suchý kašel nebo chrapot. Jezte denně několik mandlí nebo 1 - 2 čajové lžičky mandlového másla (například v kaši), abyste podpořili svůj plicní Yin.

3. Hrušky

Hruška ochlazuje a buduje plicní Yin. To je obzvláště užitečné v období sucha, například pro vyrovnání suchého vzduchu v přetopené místnosti nebo při použití klimatizace. Denně vypijte sklenici hruškového džusu (bez přidaného cukru) nebo si dejte hruškový kompot nebo pyré a občas syrovou hrušku, aby vaše plíce měly dostatek vlhkosti.

4. Černé olivy

Černé olivy posilují plicní Qi a Yin a mají také odhleňující účinky. Pomáhají při suchém kašli a chrapotu. Jezte pravidelně několik černých oliv, abyste si udrželi plíce v kondici.

5. Ředkvičky

Jsou ostré a chladivé a odvádějí vlhké teplo z plic. Ředkvičky proto pomáhají při vykašlávání zelených nebo žlutých hlenů. Preventivně jezte každý den 1-2 syrové ředkvičky k obědu nebo ke svačině. Pokud je nemáte rádi syrové, je možné nastrouhat bílou ředkev do polévky.