Jak podpořit plodnost změnou jídelníčku

05/26/2020

Podle dietetických principů čínské medicíny platí, že správně zvolená strava zabezpečuje tělu nejen dostatečný příjem živin, ale má také léčebný efekt. Přípravě jídla byla v Číně vždy věnována velká pozornost a mnoho kulinářských postupů a principů je zde udržováno a předáváno tradičně v rodině. Výsledkem je, že Číňané ani příliš nemusí přemýšlet a přirozeně vaří tak, jak to je pro jejich tělo prospěšné. Léčba bylinkami je blízká i naší mentalitě, ale stějně jako mají léčivý efekt rostliny můžeme pozorovat příznivé působení u některých potravin.

Efekt je pozvolný čínský lékař Sun Simiao říkal: "U nemocného by měl lékař nejdříve změnit stravu a životosprávu. Mnohdy tyto změny pro vyléčení stačí. Pokud se stav nezlepší, je nutno předepsat bylinnou směs či provést akupunkturu."

Mnoho potravin se používá pro léčení, stejně jako byliny např. slzovka, mandarinka, kustovnice nebo zázvor. Připravíte z nich chutné pokrmy a současně mají léčebný efekt. To je jeden z důvodů, proč lze na jídlo pohlížet jako na lék. Konzumace správně zvolených potravin a vyhýbání se těm méně vhodným může zvýšit vaše šance na brzké otěhotnění.

Jak zjistit, které potraviny jsou ty vhodné, pomůže stanovení diagnózy dle pravidel TCM. Současně je potřeba zohlednit konstituci jednotlivce, roční období, lokalitu kde člověk žije a na míru sestaveným jídelníčkem tak podpořit léčbu.

Podle teorie TCM jsou krev a čchi základními substancemi potřebnými pro normální menstruaci a svůj původ mají v esenci. Ta je uložena v ledvinách, takže pro podporu plodnosti je vhodné začít právě ledvinami.

Potraviny podporující ledviny: černé houby, ořechy, lotosové semínko, čínská pažitka, ústřice, mušle abalone, skopové maso, hovězí maso, dlouho vařené masové vývary, zvěřina, hovězí a vepřové ledvinky.

K výše uvedeným potravinám můžeme do jídelníčku přidat další, a to podle aktuálního problému s plodností, který chceme stravou ovlivnit:

 • nedostatek ledvin: ořechy, kustovnice, čínský yam a černý sezam;
 • stagnace jaterní qi: sušená mandarinka;
 • hromadění hlenu a vlhkosti: poria - pornatka kokosová, slzovka a malé červené fazole.
 • stagnace krve: hloh, broskvové jádra a řasy.

5 pravidel stravování pro podporu plodnosti:

 1. Během menstruace konzumujte teplá vařená jídla a vyhýbejte se velkému množství potravin a nápojů, které jsou syrové, zmrazené, těžce stravitelné a kořeněné.
 2. Jezte průmyslově nezpracované potraviny ideálně v bio kvalitě. Pomůže to vyhnout se pesticidům a chemikáliím používaným v zemědělství, z nichž některé mohou narušovat hormonální rovnováhu.
 3. Jezte co nejpestřejší stravu a užívejte si barvy potravin na talíři:
 • žlutá a oranžová zelenina obsahuje hodně beta karotenu, antioxidantu, o kterém bylo prokázáno, že udržuje hormonální rovnováhu a zabraňuje potratům
 • červená zelenina, jako jsou rajčata, obsahuje lykopen - karotenoid, o kterém bylo prokázáno, že zvyšuje počet spermií
 • listová zelená zelenina obsahuje kyselinu listovou, která je důležitá pro prevenci vrozených vad a je zásadní složkou pro zdravé spermie a vajíčka
 • košťálová zelenina, jako je brokolice a zelí, obsahují fytonutrient zvaný DIM, který pomáhá s metabolismem estrogenu a zabraňuje fibroidům a endometrióze

   4.   Zaměřte se na zdravé tuky, které jsou potřeba pro hormonální rovnováhu. Je proto důležité do vašeho jídelníčku zahrnout zdravé zdroje tuku, jako jsou ořechy, olivový olej, semena, avokádo a mastné ryby.

  5. Jezte celozrnné potraviny. Obsahují živiny, které zvyšují plodnost, jako jsou antioxidanty, vitaminy B a železo. Nezapomínejte na pitný režim. Ujistěte se, že denně vypijete 1.5 l tekutin.

Pokud chcete udělat pro podporu své plodnosti ještě něco navíc můžete vyzkoušet dva domácí rituály, které praktikují v Číně.