Jak stárnout šťastně a ve zdraví s TCM

03/10/2023

V tomto článku vám ukážu, jak si tradiční čínská medicína (TCM) představuje stárnutí. Myslíte si, že dokážete zpomalit proces stárnutí? Co se vám honí v hlavě, když se ráno podíváte do zrcadla? Všimnete si nejprve nové vrásky a rozčilujete se kvůli tomu? Nebo se na sebe usmíváte a jste vděční, že je před vámi další úžasný den?

Chytré stárnutí s TCM není jen o správné stravě a životním stylu, ale také o našich myšlenkách na stáří a našich očekáváních. Ty do značné míry určují, jak zdraví, uvolnění a šťastní jsme v 70, 80 nebo 90 letech. Velký vliv pozitivního přístupu na naše zdraví nyní prokázala i západní věda.

Můj první tip pro vás je proto pozorovat, co si o stárnutí myslíte. Jaké jsou vaše myšlenky, když se na sebe podíváte do zrcadla? Co očekáváte od svých příštích 20 nebo 30 let? Opravdu se vyplatí si to uvědomit a pak se rozhodnout, jestli o tom nechcete přemýšlet jinak. Co pomáhá, je hledat pozitivní vzory, ať už v rodině nebo u známých osobností. Co takhle stárnout s radostí a zvědavostí a žít a užívat si život naplno?

V tomto článku se podíváme na to, jak si tradiční čínská medicína (TCM) představuje stárnutí.

Dokáže zpomalit proces stárnutí? Odpověď je ano. A dobrá zpráva je, že není nikdy pozdě začít. I když změníte svůj jídelníček v 60 nebo 70 letech na vařenou snídani nebo přidáte více zeleniny, stále můžete výrazně zlepšit svou pohodu a zdraví.

Nejdůležitějším pojmem v TCM je energie Qi. Qi je životní energie, která dodává našemu tělu vše, co potřebuje. Při nedostatku Qi jsme unavení, trpí naše zažívání, hromadí se patogenní vlhkost (hlen), oslabuje se imunitní systém a mohou se rozvinout nejrůznější nemoci.

Pokud tedy chceme žít dlouho a zdravě, musíme se o naši Qi dobře starat!

Část Qi získáváme od našich rodičů při narození. Tato část Qi se také nazývá "prenatální Qi" nebo původní Qi . Spolu s jingem, drahocennou esencí, která je srovnatelná s geny, tvoří prenatální čchi jakousi rezervní baterii pro celý náš život. Odsud tělo získává čerstvou qi, jin a jang, když je vystaveno nedostatku spánku, špatné výživě nebo ranám osudu.

Tyto dvě substance jsou v TCM považovány za velmi cenné a nelze je snadno doplňovat. Existuje pár potravin, které se pro posílení jingu doporučují, jako jsou jáhly, vlašské ořechy nebo čočka. Ty však nemohou kompenzovat nezdravý životní styl. Abychom měli svoji původní Qi a Jing k dispozici co nejdéle, abychom mohli zdravě a uvolněně stárnout, měli bychom je používat šetrně a neplýtvat jimi.

Závěr: Dbejte na dostatečný, pravidelný a klidný spánek, vyváženou stravu (ne moc, ne málo, kvalitní suroviny, dobrá stravitelnost), rovnováhu mezi napětím a relaxací, dobré vztahy,  cvičení pro radost a ne moc stresu.

Mnohem důležitější pro zdravé stárnutí je tzv. "postnatální Qi"!

Toto je nástroj jak zpomalit proces stárnutí a předejít nebo oddálit nástup typických příznaků stáří, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, demence, osteoporóza nebo slabost močového měchýře.

Nejdůležitějším zdrojem pro doplnění postnatální čchi je vaše strava. Nejde jen o to, co jíte, ale také o to, zda to dokážete dobře strávit. To je důvod, proč rčení "Zažívání je základ zdraví" je v TCM obzvláště aktuální.

Některá výživová doporučení pro budování Qi:

  • Jezte vařenou snídani, ať už je to kaše nebo vejce a zelenina nebo kuřecí polévka.
  • Jezte pravidelně a nevynechávejte jídla.
  • Omezte zloděje Qi cukr, bílou mouku, polotovary, nealkoholické nápoje, alkohol a kávu.
  • Jezte více vařených surovin a méně chleba, studené a syrové stravy.
  • Méně často jezte jídla z mouky, jako je pizza, těstoviny, knedlíky a pečivo, ale častěji rýži, polentu (kukuřičnou krupici) nebo brambory.
  • Zvyšte podíl zeleniny v jídle.
  • Pijte převážně vodu, vlažnou až horkou.
  • Věnujte pozornost svému zažívání a příznaky jako plynatost, zácpa, pálení žáhy nebo pocit plnosti neberte na lehkou váhu. Zjistěte jejich příčinu a eliminujte je.

Pokud budete tyto tipy dodržovat většinu dní v týdnu, všimnete si, že se vaše pohoda krok za krokem zlepšuje. Když tento pocit zažijete na vlastní kůži bude to úplně něco, než když o tom budete číst nebo vám to bude někdo vyprávět. Tímto si střádáte ve vaší energetické bance na dlouhý, zdravý a šťastný život. Stárnují je umění a dar!

A pamatujte, že na plánování zdravého stáří není nikdy příliš brzy!