Jak může TCM léčba podpořit plodnost

06/14/2021

Podporovat ženy v jejich přání stát se maminkou se postupem času stalo mojí specializací, jednak proto, že jsem sama měla děti v pozdější věku a vím jak těžké může být k mateřství se dopracovat. Pravděpodobně je to, ale způsobeno také tím, že problémy s plodností se stávají stále běžnějšími. V současné době se objevují u každého šestého páru. Ve 30 % to bývá problém na straně ženy, v dalších 30 % na straně muže a ve zbývajících 30 až 40 % na obou stranách.


V posledních letech se stále častěji setkávám s diagnózou nízká ovariální rezerva. Před několika lety byly moje pacientky obvykle ve věku 40+. Dnes není neobvyklé, že u žen ve věku kolem 30-ti dochází k úbytku množství zdravých vajíček. Další vliv má na problémy s plodností fakt, že stále více párů odsouvá těhotenství na později a v neposlední řadě také zhoršující se kvalita životního prostředí. Naštěstí bylo v klinických studiích i u mých klientek prokázáno, že TCM léčba je pro podporu plodnosti účinná jak u mužů, tak i u žen.

Dle TCM se disfunkce ovariálních rezerv považuje za problém nedostatku ledvin a stagnace krve. Nedostatek ledvin u těchto pacientek se často projevuje také jako nerovnováha v játrech, srdci a slezině. Léčba spočívá v doplnění ledvin a vitální esence, tonizaci krve a regulaci menstruace.

Pro léčbu používám obvykle bylinnou léčbu a úpravu jídelníčku, ale když to situace dovolí a chceme rychlý výsledek, je optimální využít kombinaci akupunktury a čínských bylin.

Mám zkušenosti, že při léčbě neplodnosti je akupunktura nejúčinnější pro snížení stresu, regulaci menstruačního cyklu, podporu ovulace a při umělém oplodnění (IVF).

Bylinky jsou nejúčinnější pro obnovení nebo zlepšení ovariální zásoby, harmonizaci konstituce, podporu funkce žláz a kvality vajíček. Kombinace akupunktury, bylin a upraveného jídelníčku má větší účinek na péči o plodnost než jakákoli jiná metoda. S akupunkturou a bylinkami je možné pomoci pacientům s mnoha diagnózami, včetně zlepšení funkce vaječníků, kvality vajíček, regulace cyklu, prevence potratu a přípravy a podpory při IVF.

Akupunktura

Pro optimální podporu plodnosti se v akupunktuře používají následující skupiny bodů.

První skupina je pro uklidnění mysli, uvolnění těla a podpora cirkulace krve. Používají se body Shen Ting (DU-24) a He Gu (LI-04).

Druhá skupina je sada šesti bodů plodnosti pro tonizaci drah Chong Mai a Ren Mai, regulaci qi a krve a podporu funkce vaječníků a dělohy. Zhong Ji (CV-3), Guan Yuan (CV-4), Gui Lai (ST-29, bilaterální) a Zi Gong (EX-CA1, bilaterální).

Třetí skupina je pro posílení ledvin a jater, regulace krve, posílení funkce sleziny a žaludku na podporu vaječníků a dělohy. Používají se tyto body: Tai Xi (KI-3), San Yin Jiao (SP-6), Yin Ling Quan (SP-9), Zu San Li (ST-36), Zhong Wan (CV-12) a Bai Hui (GV -20).

Pro zvýšení účinku  akupunktury je vhodné doplnit tělovou akupunkturu, akupunkturu ušní, která stabilizují mysl, uvolňují tělo a reguluje funkci vaječníků. Vhodné jsou tyto čtyři aurikulární body (vaječníky, děloha, ledviny a Shenmen). Ženy si body stimulují samy doma a prodlužují tak efekt tělové akupunktury.

Bylinky

Bylinné směsi jsou připraveny individuálně dle potřeby pacientek. Jsou upraveny pro potřeby západních pacientek, které trpí nízkou ovariální rezervou, špatnou kvalitou vajíček apod. Dále podporují zlepšení kondice vaječníků tím, že posilují ledviny, regulují játra a doplňují krev.

Časová náročnost léčby

Čínská medicína předpokládá, že na kvalitu vajíček má vliv mnoho faktorů. Vývoj vajíčka trvá přibližně 3-6 měsíců, proto pro úspěšné početí pracuji s pacientkou obvykle několik měsíců před plánovaným početím. Používám akupunkturu a bylinky a často zde zdůrazňuji především trpělivost, společně se pak snažíme eliminovat stres.

Pro zvýšení ovariálních rezerv, zlepšení vývoje folikulů, podporu ovulace a zlepšení kvality vajíček je důležité začít pracovat na zlepšení stavu s předstihem. K plnému ozdravení funkce ledvin a sleziny je obvykle zapotřebí 3-6 měsíců léčby.

U pacientek se špatnou kvalitu vajíček, je často potřeba zaměřit se na  odstranění stagnace krve. V těchto případech je také důležité myslet na prevenci rizika potratu, zlepšení luteální fáze, podpory děložní sliznice, posílení ledvin a sleziny, vyživení krve a podporu uhnízdění plodu.

Také pacientky podstupující IVF často vidí vyšší míru úspěšnosti, když současně absolvují TCM léčbu. U pacientek procházejících procesem IVF je pravděpodobnější, že pokud mají nízkou rezervou vajíček nebudou reagovat optimálně na léky stimulující folikuly (málo zralých vajíček) nebo vůbec (vajíčka nejsou zralá). I když jsou zralá vajíčka získána, jsou častěji nekvalitní, a proto se méně často mohou vyvinout do stádia potřebného k úspěšnému přenosu. Špatná kvalita vajíček může dále vést k vyšší míře potratů po úspěšném přenosu a implantaci. Proto je vhodné v léčbě pokračovat ještě několik měsíců v ranném těhotenství.


Naštěstí bylinná léčba i akupunktura mohou tuto situaci výrazně zlepšit a pomoci k vytouženému potomkovi.

Další články k tomuto tématu:

https://www.emimino.cz/clanky/tradicni-cinska-medicina-a-ivf-snazeni-o-miminko/

https://balancewithtcm.blogspot.com/2015/09/jak-na-miminko-podle-tcm.html

https://balancewithtcm.blogspot.com/2013/04/problematika-neplodnosti-z-pohledu-tcm.html

https://balancewithtcm.blogspot.com/2021/02/tcm-podpora-pri-ivf.html

https://balancewithtcm.blogspot.com/2019/05/jidelnicek-na-podporu-plodnosti.html

https://balancewithtcm.blogspot.com/2021/05/domaci-pece-pro-podporu-plodnosti.html