7 pravidel zdravého stravování pro silnou čchi
"Bez znalostí jak se správně stravovat, je téměř nemožné těšit se dobrému zdraví."
Nedávno jsem se bavila s Pavlem Simonem, učitelem čchi-kung Orel v hnízdě, o tom, jaký má strava vliv na praxi čchi-kung a naopak. Oboje totiž ovlivňuje kvalitu naší energie. Proto má určitě smysl zamyslet se, spolu s praktikování čchi-kungu, nad svým jídelníčkem.
Lidé často hledají konkrétní návod nebo ideální dietu, která jim zaručí zdraví a štíhlou linii. Stravování je poměrně složité téma, a proto zřejmě existuje tolik různých "diet" a teorií o výživě. Z pohledu čínské medicíny vidíme každého člověka jako jedinečného s jeho vlastní konstitucí, životním stylem, místem, kde žije a také s vlastními osobními cíli. Tomu všemu se stravovací doporučení přizpůsobují. Dva lidé s odlišnou konstitucí totiž potřebují úplně jiný jídelníček. Je to dáno tím, že dietetika je součást léčebného systému TCM a z tohoto pohledu můžeme považovat jídlo za lék.
Pokud by si proto někdo položil otázku, co má obecně jíst, aby podpořil svoji praxi čchi-kung, dozvěděl by se ode mě, že žádná "optimální čchi-kungová dieta" neexistuje. Nejlepší cestou, kterou mohu doporučit je využití principů stravování dle TCM v souladu s naší individuální konstitucí.
Individuální konstituce
Čínská medicína nenabízí pouze univerzální stravovací doporučení platná pro všechny, její výhodou je to, že jde mnohem hlouběji. Dle individuální konstituce každého jedince dokáže nastavit stravovací režim přímo na míru. Stejně tak stravovací doporučení v případě nemoci.
Základních typů fyzické konstituce je 7 a pro každý z nich platí jiná stravovací pravidla. Tímto se čínská medicína zásadně odlišuje od jakýchkoliv jiných dietetických doporučení či programů, které jsou obvykle pro všechny stejné. Každý člověk je jiný, a proto i jeho strava tomu musí být přizpůsobená.
Koloběh čchi
Lidské tělo je vyživováno dvěma základními energiemi, které nazýváme prenatální a postnatální čchi. Prenatální čchi je ta, kterou člověk získává při narození. Skládá se ze dvou složek. První z nich je čchi zděděná po rodičích a druhá je označována jako nebeská čchi. Prenatální čchi je uložená v ledvinách, přesněji v dolním zářiči, je základnou života, protože délka života závisí na její kvalitě. Pokud je spotřebovaná člověk umírá. Umění života tkví v uchování prenatální čchi. Všechna čínská zdravotní cvičení, taoistiké praktiky a meditační techniky jsou určeny k vytváření postnatální čchi, abychom co nejvíce šetřili prenatální čchi. Čím více postnatální čchi získáme, tím méně spotřebujeme prenatální čchi. Pokud je organismus vystaven zátěži jako je například špatná strava, znečištěné životní prostředí, nadměrný stres, omamné látky, nedokáže vytvořit dostatek postnatální čchi.
Při praktikování čchi-kungu bereme v úvahu nejen tělo, ale i mysl a zaměřujeme se na tok energie celým tělem. Podobně i v čínské dietetice bereme v úvahu nejen to co jíme, ale také jak to jíme. Z tohoto pohledu nás více, než pouhý obsah živin a vitamínů v potravě, zajímá celkový účinek potravin na tok a kvalitu energie v našem těle. TCM popisuje termický účinek potravin, jejich chuť, a to jak svým působením ovlivňují rovnováhu v těle.
Pět elementů na talíři
Pět prvků v čínské filozofii reprezentují Země, Kov, Voda, Dřevo a Oheň. Každý z nich má mimo jiné vztah k příslušnému orgánu, ročnímu období, barvě, chuti atd.
Pokud chcete udržet jídelníček v rovnováze, je vhodné mít v připraveném jídle zastoupenu každou z pěti chutí. A to tak, že do jídla přidáte jednotlivé ingredience v pořadí podle vyživovacího cyklu. Jídla připravená touto technikou jsou vždy velmi chutná a lehce stravitelná. Chcete-li některý z prvků více podpořit, můžete do jídelníčku zařazovat potraviny z této skupiny v příslušném ročním období. Takže například na jaře budeme více podporovat prvek dřeva konzumací zelené zeleniny, salátů, čerstvých bylin a obilí.
Termické působení potravin
Potraviny lze rovněž klasifikovat podle termického působení. Povaha potravin může být horká, teplá, neutrální, osvěžující a studená.
- Horké potraviny chrání před chladem, proto by se měly jíst převážně v zimě.
- Teplé potraviny zvyšují aktivitu, vhodné jsou v podobě zeleninových polévek či dlouho vařených masových vývarů.
- Neutrální potraviny dodávají energii čchi, především obiloviny a luštěniny.
- Osvěžující potraviny napomáhají tvorbě krve, hlavně zelenina a ovoce.
- Studené potraviny chrání před horkem, proto je vhodná jejich konzumace především v teplém počasí.
Vlastnosti jídla ovlivňuje rovněž použitý způsob přípravy. Například grilování nebo uzení zvyšuje jeho teplotní působení a posiluje kvalitu jang. Blanšírování nebo dušení naopak posiluje kvalitu jin. Některá z těchto pravidel používáme nevědomky, když v létě máme chuť na čerstvý salát a v zimě naopak na horkou polévku.
Na jednoduchém příkladu si ukážeme, jak správně pochopit vliv chuti a teplotní působení. Sladká chuť je spojená s prvkem Země a vstupuje do orgánu sleziny a žaludku. Potravina této chuti může pak mít buď zahřívací nebo ochlazující efekt. Proto například fenyklový čaj zahřívá a banány mají naopak ochlazující efekt.
V harmonii s prostředím
Na výběr vhodných potravin má vliv také roční období a podnebí kde žijeme. Optimální jídelníček pro lidi žijící na exotickém ostrově, se bude významně lišit od toho v severní Evropě. Naštěstí tropické ovoce roste především v tropech, kde je jeho konzumace ideální pro zvládnutí horkého podnebí. Zaměřit se na konzumaci lokálních potravin je nejen jednodušší a levnější, ale také šetrnější z ekologického hlediska, protože jídlo nemusí být přepravováno na velké vzdálenosti. Lidé se někdy obávají, že stravování dle principů TCM pro ně bude znamenat jíst mnoho nákladných exotických potravin, které navíc nejsou nikde k sehnání. Toho se, ale vůbec není proč bát. Nejlepší je využít stravovacích principů TCM a spolehnout se na místní dostupné zdroje potravin.
Duchovní aspekt stravování
Pro
plné pochopení a maximální využití potenciálu čínské dietetiky je důležité
zvážit nejen co jíme, ale také jak jíme. Naše tělo je nastaveno k tomu, aby si
jídlo užilo. Náš jazyk je předurčen k tomu, aby si vychutnal různé chuti a naše
smysly vnímají vůně a produkují sliny. Posedět si v pohodě u snídaně, obědvat v
klidu mimo pracovní stůl a večer si užít jídlo s rodinou bez sledování televize
posílí naši radost z jídla a rovněž poslouží k lepšímu a zdravějšímu zažívání. Existuje
mnoho přístupů a jeden z nich úplně nejjednodušší je: vždy jíst s vděčností. Bez
ohledu na to, jaké předsudky máte o tom co jíte, jestli je to "zdravé" nebo
"nezdravé", když budeme jíst s vděčností, budeme s větší pravděpodobností
vnímaví k tomu dobrému, co nám jídlo poskytuje.
Je určitě lepší sníst v klidu a v pohodě řízek než ve stresu a poklusu zhltnout
brokolici. Výsledky stravování dle čínské medicíny
pravděpodobně neuvidíte za pár týdnů, ale jakmile jich jednou dosáhnete budou
přetrvávat po celý život. Pravidlo, že v jednoduchosti je síla, lze uplatnit i
v čínské medicíně, proto si vybíráme taková jídla po jejichž konzumaci nám
je lépe než před nimi.
A na závěr, krátké shrnutí 7 základních pravidel zdravého stravování dle TCM:
- Preference vařené zeleniny a tepelně upraveného ovoce
- Ovoce a zelenina našich zeměpisných šířek - ideálně v BIO kvalitě
- Maso ANO v rozumném množství (ideálně vařené nebo dušené s přidáním čerstvého zázvoru pro zvýšení stravitelnosti)
- Potraviny jíst pokud možno čerstvé - preference sezónní stravy
- Nevynechávat snídaně (ideální je snídat polévku, zeleninová jídla, obilná jídla se zeleninou, s vejcem nebo ořechy, zelenina s luštěninami nebo obilná kaše s kompotem)
- Pestrá a pravidelná strava (3x - 4x denně)
- Ideální stravou pro udržení zdraví je strava Qing Dan (lehká a fádní, bez výrazných chuťových extrémů)