Doplňte si na podzim vitamín C a podpořte svoji imunitu

09/22/2021

S podzimním chladnějším počasím opět vyskakují informace o tom, kolik je potřeba do sebe dostat vitamínu C, abychom zůstali zdraví. Nejlépe ve formě čerstvé pomerančové šťávy, syrového zeleninového salátu a smoothies, že? A proto se na podzim a v zimě cpete pomeranči a citróny, i když na ně vůbec nemáte chuť.

V tradiční čínské medicíně (TCM) pojem "vitamíny" naproti tomu vůbec neexistuje.

Vždy se díváme na to jaký je energetický účinek jídla pro naše tělo a ptáme se:

* co nás zahřívá, co ochlazuje?

* zavlhčuje nebo vysušuje?

* jak funguje chuť (kyselá, ostrá, hořká ...)?

* zda máme dostatek energie nebo se cítíme unaveni?

A jak je to tedy s tím pomerančovým džusem?

 • má silný zachlazující účinek (můžu si ho dovolit pít tady u nás, když je venku přes 40 stupňů )
 • má silný zvlhčující účinek.
 • díky kyselé chuti má svíravý účinek a udržuje v těle dobré šťávy i hlen a patogenní vlhkost.

Teď chvíli přemýšlejte o nachlazení.

Na začátku je vám velká zima (zimnice a studené nohy!) Z nosu vám teče nebo je zablokovaný (hlen!). Ve vašem těle je tedy chlad a vlhkost.

Pak potřebujete něco, co vás zahřeje a vysuší vlhkost, například čerstvě uvařený zázvorový čaj nebo polévku z ovesných vloček a mrkve. A rozhodně žádné ochlazující a zvlhčující pomerančové šťávy.

Recept na polévku z ovesných vloček a mrkve:

 • 2 středně velké mrkve
 • 6 lžic ovesných vloček
 • 1l zeleninového vývaru
 • pažitka

Nutriční informace na 100g:

 • kJ (kcal) 238 (57)
 • bílkoviny 1,7 g
 • sacharidy 7,9 g
 • tuky 2,0 g

Mrkev nejprve nastrouháme najemno, poté necháme zahřát spolu s ovesnými vločkami v kastrůlku a zalijeme zeleninovým vývarem. Necháme dusit asi 30 minut a nakonec přidáme pažitku.

POZNÁMKA: nepoužívejte celé ovesné vločky, jinak polévka nezhoustne. Nejlepší je použít drcené ovesné vločky.


A co prevence?

TCM samozřejmě také doporučuje jíst co nejhodnotnější potraviny bohaté na čchi (tj. také bohaté na vitamíny), abychom zůstali zdraví a měli silný imunitní systém. Všechny vitamíny vám však budou k ničemu, pokud je váš trávicí systém nedokáže využít. Proto vaření hraje v TCM tak velkou roli, protože vařené jídlo je obvykle mnohem snáze stravitelné než syrové a studené jídlo.

Tímto bych vás chtěla motivovat k tomu, abyste při výběru jídla pozorně naslouchali svému vnitřnímu pocitu a vnímali své tělo. Na pití pomerančového džusu není nic špatného, ​​pokud vám chutná a je to dobré pro vaši konstituci atd. Ale prosím, nenuťte se do ničeho jen proto, že jste to někde vyčetli.

Mimochodem: Existuje mnoho dalších zdrojů vitaminu C, které jsou z pohledu TCM vhodnější pro udržení zdraví, jako je acerola, šípky, rakytník, brokolice, petržel, paprika nebo kustovnice (a ne, ne všechny vitaminy C jsou ztraceny při vaření, stále tam něco zbývá :))