Doplňte si na podzim vitamín C a podpořte svoji imunitu
S podzimním chladnějším počasím opět vyskakují informace o tom, kolik je potřeba do sebe dostat vitamínu C, abychom zůstali zdraví. Nejlépe ve formě čerstvé pomerančové šťávy, syrového zeleninového salátu a smoothies, že? A proto se na podzim a v zimě cpete pomeranči a citróny, i když na ně vůbec nemáte chuť.
V tradiční čínské medicíně (TCM) pojem "vitamíny" naproti tomu vůbec neexistuje.
Vždy se
díváme na to jaký je energetický účinek jídla pro naše tělo a ptáme se:
* co nás zahřívá, co ochlazuje?
* zavlhčuje nebo vysušuje?
* jak funguje chuť (kyselá, ostrá, hořká ...)?
* zda máme dostatek energie nebo se cítíme unaveni?
A jak je to tedy s tím pomerančovým džusem?
- má silný zachlazující účinek (můžu si ho dovolit pít tady u nás, když je venku přes 40 stupňů )
- má silný zvlhčující účinek.
- díky kyselé chuti má svíravý účinek a udržuje v těle dobré šťávy i hlen a patogenní vlhkost.
Teď chvíli přemýšlejte o nachlazení.
Na začátku je vám velká zima (zimnice a studené nohy!) Z nosu vám teče nebo je zablokovaný (hlen!). Ve vašem těle je tedy chlad a vlhkost.
Pak potřebujete něco, co vás zahřeje a vysuší vlhkost, například čerstvě uvařený zázvorový čaj nebo polévku z ovesných vloček a mrkve. A rozhodně žádné ochlazující a zvlhčující pomerančové šťávy.
- 2 středně velké mrkve
- 6 lžic ovesných vloček
- 1l zeleninového vývaru
- pažitka
Nutriční informace na 100g:
- kJ (kcal) 238 (57)
- bílkoviny 1,7 g
- sacharidy 7,9 g
- tuky 2,0 g
Mrkev nejprve nastrouháme najemno, poté necháme zahřát spolu s ovesnými vločkami v kastrůlku a zalijeme zeleninovým vývarem. Necháme dusit asi 30 minut a nakonec přidáme pažitku.
POZNÁMKA: nepoužívejte celé ovesné vločky, jinak polévka nezhoustne. Nejlepší je použít drcené ovesné vločky.
A co prevence?
TCM samozřejmě také doporučuje jíst co nejhodnotnější potraviny bohaté na čchi (tj. také bohaté na vitamíny), abychom zůstali zdraví a měli silný imunitní systém. Všechny vitamíny vám však budou k ničemu, pokud je váš trávicí systém nedokáže využít. Proto vaření hraje v TCM tak velkou roli, protože vařené jídlo je obvykle mnohem snáze stravitelné než syrové a studené jídlo.
Tímto bych vás chtěla motivovat k tomu, abyste při výběru jídla pozorně naslouchali svému vnitřnímu pocitu a vnímali své tělo. Na pití pomerančového džusu není nic špatného, pokud vám chutná a je to dobré pro vaši konstituci atd. Ale prosím, nenuťte se do ničeho jen proto, že jste to někde vyčetli.
Mimochodem: Existuje mnoho dalších zdrojů vitaminu C, které jsou z pohledu TCM vhodnější pro udržení zdraví, jako je acerola, šípky, rakytník, brokolice, petržel, paprika nebo kustovnice (a ne, ne všechny vitaminy C jsou ztraceny při vaření, stále tam něco zbývá :))