Matcha Latté

03/14/2022

Tento úžasný zelený nápoj jsem objevila už před pár lety. Opravdu jsem si Matchu zamilovala, když jsem omezila pití kávy a hledala vhodnou alternativu, která nahradí příjemně strávenou chvilku nad šálkem kávy.

Zelený Matcha čaj pochází z Japonska, kde má jeho pití dlouholetou čajovou tradici. Sušená dužina nejmladších lístků čajovníku je rozemletá na jemný prášek. Při výrobě Matcha nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady ani konzervační látky.

Pozitivní účinky:

Matcha obsahuje aminokyselinu L-theanin, která přímým působením v mozku navozuje stav hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. Má uklidňující účinky tím, že zvyšuje aktivitu alfa vln a dokáže tak přispět k dobré kvalitě spánku. Je doporučováno vypít šálek 40 minut před prací či učením.

Matcha obsahuje mnoho složek s pozitivními účinky na lidský organismus. Jednou z nich jsou polyphenoly (anti-aging efekt a pozitivní vliv na stav mikrobiomu), chlorofyl, který má mimo jiné i protizánětlivé účinky a působí detoxikačně. Dále katechiny, které působí jako antioxidant.

Jak připravit Matcha Latté:  (vhodné při Duangu, AIP)

Co budete potřebovat:

  • šálek mléka (nejraději mám kokosové)

  • Matcha prášek

  • hřebíček

  • mletou skořici

  • med nebo jiné sladidlo (kokosový cukr ani javorový sirup není ideální, protože mění nádhernou zelenou barvu Matchi).

Postup:

Do šálku nalijte mléko a ¾ ohřejte. Pozor nevařit. Do mléka můžete přidat pár hřebíčků. Zbylou ¼ mléka rozmíchejte s práškem Matcha. Pro začátek stačí asi půl lžičky (záleží na vaší chuti, Matcha je lehce nahořklá, tak začněte raději s menším množstvím).

Ohřáté mléko je nejlepší našlehat a pak do něj přilít zelenou směs. Podle chuti oslaďte a pokud máte rádi skořici, můžete pěnu zlehka posypat.