Co má společného hubnutí po vánocích a příprava na očkování proti Covid?

01/14/2021

Snaha získat po vánocích zpět štíhlou linii je už poněkud evergreenem. Nicméně v letošním roce pandemie nabývá snaha o hubnutí na aktuálnosti ještě z dalšího důvodu a to, že lidé s nadváhou mají obvykle horší průběh onemocnění. Povíme si o tom, jak přirozeně zapracovat na svých stravovacích návycích a také jak vhodná skladba potravin může napomoci zvládnutí případného očkování.

Zajímá vás jak je možné, že někdo má k nadváze větší sklon než jiný? Vše začíná už stravováním v ranném věku. Když jsou dobře postaveny základy, bude jedinec silný a bude těžké oslabit jeho imunitu. Dosáhnout toho můžeme tak, že se budeme snažit mít tělo a orgány v rovnováze. Každý náš orgán potřebuje poněkud jiný typ výživy a zaměření na jinou chuť. Pokud jíme pouze pro potěšení úst a žaludku, preferujeme sladkou chuť a zanedbáváme tak ostatní orgány. Jídlo nám chutná, máme z něj požitek a vesele přibíráme na váze. Důležité je proto vědět jaké mám tělo a následně jakou výživu potřebuje. To zjistíte určením konstitučního typu. Základních typů je šest: horko, chlad, sucho, vlhko, nadbytek, nedostatek. Aby to nebylo úplně jednoduché dochází u nich k vzájemným kombinacím. Pokud se u vás vyskytují příznaky vlhkého typu, ať už v kombinaci s chladem nebo horkem, dochází ke vzniku nerovnováhy a nadváhy. Vlhkost se projevuje například pocitem tíhy v těle, častou únavou, sklony k otokům a nedostatkem energie.

Základem snížení nadváhy je proto snažit se zbavit nadbytečné vlhkosti, což můžeme dosáhnout několika způsoby. Prvním z nich je, že podpoříme močení. Z potravin, které močení podporují zmíním například fazolky adzuki, kukuřice, slzovka.

Eliminace vody můžeme dosáhnout také ochlazením těla v případě horké konstituce. Tady pomohou potraviny s výrazně chladnou povahou jako fazolky mungo a jejich klíčky.

U chladné konstituce pomůžeme eliminovat vodu tak, že tělo zahřejeme. K tomu nám pomůže koření teplé povahy jako skořice, čerstvý zázvor nebo sušená pomerančová kůra.

Všechny uvedené případy mají společné to, že málokdy najdeme člověka, který má opravdu silné ledviny, je tedy nezbytné na ně nezapomínat a podpořit je také vhodnými potravinami jako jsou například (ledvinky, játra, krevety, slávky, maliny, sladké brambory a vlašské ořechy).

Vzhledem k tomu, že se blíží období očkování proti Covid, je dobré své tělo na tuto situaci připravit. Samotná snaha o  hubnutí tak určitě může být přínosem pro prevenci onemocnění. Nicméně pokud zvažujete očkování, je vhodné využít bylinné léčby, akupunktury, ale i dietetických opatření, která pomohou lépe zvládnout jeho průběh. Před očkováním je vhodné zaměřit se na vyloučení vlhka a horka z těla a podpořit trojitý zářič.

Vyhneme se proto konzumaci horkých potravin jako je grilované maso a alkohol. Zaměřit se můžeme na neutrální potraviny jako jsou obiloviny (amarant, quinoa, žito), červená řepa nebo z teplejších růžičková kapusta, pohanka. K pití si dejte černý nebo zelený čaj. Při hubnutí mužu doporučit popíjet teplou vodu po ránu i během celého dne.

Ideální je konzultovat svůj zdravotní stav s vašim terapeutem, který vám doporučí skladbu jídelníčku vhodnou přímo pro vás.

Mám pro vás i dva své oblíbené recepty, které jsou v tomto období vhodné:

Řepné špagety s kozím sýrem a semínky

Na 2 porce potřebujete:

6 malých řep, olivový olej, rozmarýn,  100 g měkkého kozího sýra, hrst dýňových semínek nebo vlašských ořechů, sůl, pepř.

Troubu vyhřejte na 220 °C. Řepy oloupejte a spiralizérem nebo škrabkou z nich vytvořte špagety. Upřímně, škrabkou to nejde moc dobře :-). Na velkém plechu je pokapejte olivovým olejem, posypejte nasekaným rozmarýnem, osolte a opepřete a opatrně promíchejte. Pečte asi 10 minut, až nudličky změknou a lehce zkaramelizují. Mezitím si na pánvi nasucho opražte dýňová semínka nebo jiné oblíbené ořechy. Upečené řepné špagety smíchejte s kozím sýrem a semínky a můžete podávat.

Polévka z fazolí adzuki

200 g fazole adzuki, 1 cibule, 2 mrkve, černý pepř, sůl, sójová omáčka, bobkový list.

Adzuki namočte na 12 hodin do vody a vařte asi 30 minut. Přidejte nakrájenou zeleninu, bobkový list a černý pepř a vařte než vše změkne. Hotovou polévku dochuťte sójovou omáčkou.