10 tipů pro zdravé hubnutí dle TCM

04/24/2018

Pokud vás zajímá jak zdravě a trvale zhubnout bez dodržování nejrůžnějších diet je tento článek určen právě pro vás. Těchto 10 tipů představuje zkratku k jinak poměrně dlouhé cestě stravování podle principů TCM. Trvalá změna stravy bez přísných zákazů vás dovede k vaší optimální váze (která může být mnohdy vyšší než si vy sami představujete). V průběhu tohoto procesu dojde obvykle ke zlepšení neříjemných zdravotních problémů, jako jsou např. bolesti hlavy, potíže s trávením, únava apod.


1. Jezte pravidelně

Nikdy nevynechávejte jídlo, abyste ušetřili kalorie. Tento přístup poškozuje slezinu a žaludek. Navíc vám bude chybět energie Qi a trávící oheň nebude mít dost energie pro spálení nadbytečných kilogramů. Pokud vás večer honí mlsná a uzobáváte u televize od všeho trochu, lze tomu předejít správně zvolenou snídaní a vydatným obědem, případně vhodnou odpolední svačinkou. Je to totiž známka toho, že vašemu tělu něco chybí. Dodejte mu dostatek živin ve stravitelné formě, pak už nebudete mít hlad ani chuť mlsat!

2.· Jezte méně chleba

Podle TCM produkuje chléb v těle škodlivou vlhkost. Znamená to, že je těžké jej strávit! Vlhkost je dle TCM příčinou obezity. Možná jste si již všimli, že když sníte jídlo s chlebem trpíte plynnatostí. To je znamení, že váš trávící systém má problém chléb zpracovat. Zůstává tak jako odpad ležet uvnitř, produkuje vlhkost a po delší době hlen. Podobně se v těle chovají všechny potraviny, které tělo nestráví.

Jak zlepšit stravitelnost chleba?

 • nekupujte celozrnný chléb
 • nejezte chléb,
 • který je čerstvý a stále "vlhký"
 • chléb toustujte
 • jezte chléb s polévkou nebo gulášem
 • chleba se sýrem nebo salámem nahraďte pomazánkami jako např. máslem s pažitkou, tvaroh s paprikou.

TEST: Nejlepší je se sami přesvědčit jak tato doporučení fungují. Udělejte si proto test a bez chleba vydržte po dobu jednoho týdne! Pak mi napište jak jste se cítili. Jsem si jistá, že to bude o mnoho lepší než předtím!

3. Pijte více vody

Jedná se o nejjednodušší tip ze všech a pomůže vám k lepšímu zdraví a skvělé postavě. Vyhoďte všechny nealkoholické a slazené nápoje z lednice! Patří mezi ně: cola, ledový čaj, sirup a ovocné šťávy s přidaným cukrem. Pozor: Dokonce i oblíbená "voda s příchutí" téměř vždy obsahuje cukr nebo umělá sladidla! Cukr má dle TCM velmi zvlhčující účinek a oslabuje naše ledviny. Obírá nás o energii a úměrně s jeho zvýšenou konzumací se stáváme línějšími a línějšími. Sladidla podvádí tělo, takže si myslí, že dostane zdravé sladké jídlo. Bohužel tomu tak není, tělo je zklamáno a touží po dalších sladkostech. Navíc všechny umělé přísady trvale poškozují játra.

Další vhodné nápoje:

 • Jablečný džus, hrušková a hroznová šťáva dobré kvality (neobsahuje přidaný cukr). Nařeďte s vodou, ale nepijte více než 1 až 2 sklenice denně.
 • Domácí ochucená voda: přidejte trochu citronové šťávy a čerstvé listy máty - chutné a zdravé!
 • Bylinkový čaj (heřmánek, levandule, pomerančový květ)
 • Káva: v závislosti na vašem zdravotním stavu (problémy se spánkem nebo žaludkem vyžadují omezit pití kávy) 1 až 2 šálky denně jsou vhodné pro zdravého člověka

Kolik byste měli pít:

Opět v závislosti na vašem zdravotním stavu, zdravý člověk má vypít 1,5 až 2 litry. Pokud budete jíst více polévek, zeleniny a kompoty, budete potřebovat méně extra tekutin. Při větší konzumaci masa, slaných a suchých potravin (jako chléb) potřebujete pít více. Podobně i v horkém počasí a při zvýšené pohybové aktivitě.

TIP: Pokud chcete po ránu nakopnout trávení, dejte si sklenici horké vody. Navíc tak doplníte tekutiny, které tělo během noci ztratilo.

4. Omezte konzumaci mléčných výrobků

Znáte domácí lék - teplé mléko s medem, na suchý kašel? Funguje tak dobře, protože mléko a mléčné výrobky mají zvlhčující účinek! Protože příčinou nadváhy je dle TCM škodlivá vlhkost a hlen, chceme se přesně tomuto účinku vyhnout.

Co když nemůžete bez mléčných výrobků žít:

 • Pokud nechcete přestat pít kravské mléko, nezapomeňte snížit jeho množství. Můžete jej např. ředit s vodou.
 • Zvyšte strávitelnost mléka, tím že k němu během vaření přidáte kardamon.
 • Kupujte bio mléko nebo přímo od farmářů. Mléko ze supermarketu obsahuje hormony a antibiotika.
 • Vyvarujte se míchání mléka se sladkou chutí, např. kakaem. Cukr zdvojnásobuje zvlhčující účinek.
 • Vyzkoušejte rostlinná mléka, jako rýžové a ovesné. (Nedoporučuji sójové mléko, protože hodně ochlazuje, což také vytváří vlhkost.)
 • Jezte méně sýrů (vhodnější jsou kvalitní tvrdé sýry - parmazán, případně tvaroh, Mozzarella, cottage cheese). Tavené sýry jsou silně zvlhčující.
 • Preferujte ovčí a kozí sýry. Zejména feta je dobře stravitelná.
 • Mimochodem, jogurt je také zvlhčující a ochlazující! Díky tomu je vhodný pouze pro teplé letní dny.

TIP: Pokud chcete zhubnout, vyškrtněte kravské mléko z jídelníčku po dobu několika týdnů!

5. Připravujte správně maso

Maso je velmi zahřívací potravina a podporuje tvorbu Qi. Pokud trpíte zimomřivostí, máte bledý obličej a chybí vám energie, maso vám pomůže ji obnovit. V nadměrném množství však maso produkuje v těle patogenní vlhkost - což je příčina nadváhy. Proto je vhodné jíst maso maximálně třikrát týdně! Správné množství je asi tolik jaká je velikost vaší zatnuté pěsti.

Více tipů pro lepší stravitelnost masa:

 • Preferujte kuřecí a hovězí maso, ideálně v bio kvalitě.
 • Omezte konzumaci vepřového masa, které má zvlášť zvlhčující účinek.
 • Upravujte maso vařením, dušením nebo pečením.
 • Vyvarujte se úprav jako je smažení a grilování.
 • Použijte-li maso na přípravu vývarů, z malého množství kvalitního masa tak vytvoříte více jídla než kdybyste jej konzumovali standardně upravené
6. Snídaně je základ

Ráno mezi 7 a 9 hodinou, kdy podle orgánových hodin vládne dráha žaludku, je optimální dopřát si vydatnou snídani a získat tak energii pro celý den. Zajistíte si tak, že vás večer nebude "honit mlsná". Trávení bude správně fungovat a stará nashromážděná "vlhkost" (příčina nadváhy) se bude postupně odstraňovat. Po několika týdnech také můžete zpozorovat, že zmizí menší trávící obtíže jako nadýmání, průjem, kašovitá stolice nebo chuť na sladké apod.

Vyzkoušet můžete tyto recepty na teplou snídani:

 • Krupici zamíchejte do vroucí směsi ovesného nebo rýžového mléka a vody, povařte s kokosovými vločkami a rozinkami cca 5 minut
 • Ovesné vločky krátce povaříme ve směsi rýžového mléka a vody, přidejte jemně nakrájené datle a trochu skořice
 • Rychlá mléčná rýže z rýžových vloček, které vaříme v rýžovém mléce s kousky jablek, kokosovými vločkami a černým vanilkovým práškem asi 8 minut. K tomu můžete přidat jablečné pyré (bez cukru, organické), marmeládu nebo kompot.

Je důležité, aby vás snídaně nasytila alespoň na 3 hodiny - pokud to nefunguje, vyzkoušejte další ingredience jak jsou: oříšky, semínka, sušené ovoce, javorový sirup, máslo apod.Dáváte přednost po ránu něčemu kořeněnému nebo slanému? Pak si uvařte vejce se zeleninou (nakrájenou cuketu a rajčata jemně opečte na olivovém oleji a pak přimíchat vejce), polévku z ovesných vloček nebo čočku se zeleninou. Výborný je k snídani rovněž léčivý vývar. Můžete ho uvařit větší množství, zcedit a pak pár dní skladovat čistý v lednici. Ráno stačí jen ohřát a případně přidat čerstvou zeleninu a bylinky.

7. Nekupujte žádné produkty označené symbolem light

Chcete-li rychle zhubnout možná vás napadlo vyřešit stravování pomocí výrobků s označením light. Pokud je to i váš případ, podívejte se v lednici na jejich složení. Je pravděpodobné, že obsahují přísady, které neznáte a často ani nerozumíte tomu co znamenají. Jako maltodextrin, oligofruktóza a dusitan sodný.

Proč potřebují potraviny tyto chemické přísady? Cukr a tuk jsou nosiče chutí. Pokud jsou z jogurtu nebo limonády odstraněny, chuť a konzistence musí pocházet odjinud. Používají se tak umělá ochucovadla, příchutě, sladidla a plniva. Bohužel našemu tělu tyto náhražky nestačí, ví že nedostává "skutečné" jídlo, a bude jíst dvakrát tolik na druhý den, aby získalo živiny, které potřebuje. Takže výsledkem nebude očekávané snížení váhy, ale z dlouhodobého hlediska spíše poškození trávícího systému a jater.

8. Jezte více rýže

Rýže dle TCM velmi efektivně odstraňuje vlhkost. Ta je, jak už víte, příčinou obezity, z čehož plyne, že rýže je ideální potravinou pro snížení hmotnosti! Jezte rýži několikrát týdně! Na druhu nezáleží, pokud jde o kvalitní nejlépe Bio rýži. Pokud máte rádi těstoviny, zkuste připravit recepty s těstovinami z rýžových nudlí. Nahradit těstoviny je důležité neboť podobně jako chléb přináší do těla škodlivou vlhkost.


Další potraviny vhodné při hubnutí:

 • fazole adzuki
 • houby, artyčoky, růžičková kapusta
 • oves, ječmen
 • olivový olej
 • řasy, např. Dulse, Arame, Kombu
 • nepasterizovaný ocet
 • miso

Těchto potravin není potřeba sníst co nejvíce, ale jíst je prvidelně v malém množství.
To účinně pomůže vašemu tělu odstranit škodlivou vlhkost.

9. Žádné zákazy

Víte, proč diety dlouhodobě nefungují? Protože vždy obsahují zákazy - bez sacharidů, bez cukru, bez jídla po dobu 5 hodin apod. Takovýto režim můžete dodržovat po nějakou dobu, ale nakonec stejně vaše tělo přestane spolupracovat. Touha po zakázaném ovoci následné výčitky, pocity selhání a frustrace spustí neodvratný jo-jo efekt. Není to kvůli nedostatku disciplíny nebo slabé vůle, ale vzhledem k povaze tohoto typu stravování. Z pohledu TCM zákazy vyvíjejí tlak a vedou ke stagnaci jaterní Qi. Chcete-li zhubnout, Qi musí volně plynout. K tomu vám pomohou pozitivní pocity vůči tomu co jíte a především vůči sobě.

Tipy jak si vytvořit nové stravovací návyky:

 • Vyberte si jeden den v týdnu, kdy si dopřejete v menším množství nezdravé oblíbené pokrmy.
 • Jezte vše, ale zdravé jídlo ve větším množství než nezdravé
 • Změňte své oblíbené recepty tak, aby byly zdravější.
 • Nekupujte zásoby nezdravých potravin (ale naopak zeleninu, sušené ovoce, kvalitní oleje, ořechy atd.).
 • Dbejte o svou duševní hygienu a pracujte na odbourávání stresu.

10. Nezapomínejte na psychiku

Jíte jen tehdy, když máte hlad? Pravděpodobně ne. Další důvody k jídlu jsou hněv, nuda, frustrace a únava. To platí zejména pro chuť na nezdravé jídlo, jako jsou sladkosti, rychlé občerstvení. To jsou návyky, které jste si zvykli praktikovat mnoho let. Dobrou zprávou je, že je můžete změnit! Vyberte si krok za krokem, nové rituály, kterými můžete své staré nevhodné zvyky nahradit. Já například vypustila doma pití kávy, používám jen nejrůznější náhražky a opravdu dobrou kávu si dám čas od času v kavárně, kde si ji také vědomě vychutnám.


Příklady nových rituálů:

 • večer si připravte teplou relaxační lázeň
 • setkejte se svými přáteli, abyste probrali radosti i starosti všedního dne
 • vyražte na krátkou večerní procházku
 • nakrájejte zeleninu a uvařte z ní k večeři zdravou a rychlou polévku

Znáte své pocity a skutečné potřeby? Pokud říkáte nahlas: Ano! Pokuste se tyto potřeby brát vážně a naplnit je. Jídlo se totiž často používá k zakrytí hlubších pocitů. Pokud si nejste jisti, jak na tom jste, požádejte o odbornou pomoc, např. psychoterapie. Tímto způsobem se můžete lépe poznat a najít jiné cesty kromě jídla, abyste se cítili dobře.