4 způsoby, jak posílit svůj imunitní systém pomocí TČM

11/06/2022

Podzim je podle TČM obdobím které přísluší k orgánu plic. Ty jsou důležitou součástí   imunitního systému a pomáhají obranné Qi neboli Wei Qi chránit naše tělo před vpádem vnější škodliviny. Wei Qi si můžete představit jako proud energie proudící celým tělem těsně pod kůží, která vás chrání před vniknutím škodlivých patogenů. Z pohledu tradiční čínské medicíny je tato obranná Qi součástí plicní Qi. Pokud tedy chceme vybudovat silný imunitní systém, musíme posílit naši plicní Qi.

1. Posilte svou Qi

Jak již bylo zmíněno, podle TČM se obranná Qi (Wei-Qi) nachází v plicích. Je součástí plicní Qi. To znamená, že pokud chceme podpořit náš imunitní systém, musíme posílit naši plicní Qi.

Jak to funguje? Na jedné straně můžeme jíst určité potraviny, které posilují plicní Qi, jako např. jablka, ovesné vločky, mrkev a jarní cibulku. Na druhou stranu můžeme Qi obecně budovat pravidelnou konzumací vařených jídel a tím také posilovat plíce. Nejdůležitějším zdrojem Qi, tedy naší životní energie, je každodenní výživa. Zvláště cenná je vařená snídaně.

Mimochodem, existují i takzvaní zlodějí Qi (potraviny a zvyky), kteří nám energii odebírají. Patří mezi ně bílý cukr, bílá mouka, polotovary, nealkoholické nápoje, káva, ale také různé diety a příliš málo jídla. Z hlediska životního stylu je to především přepracování a stres, co nám Qi ubírá, proto jsou pro vaši Qi velmi důležité pravidelné odpočinkové pauzy, relaxace a dostatek spánku.

2. Nechte Qi volně proudit

Máme-li dostatek Qi, pak by měla v ideálním případě také volně a snadno proudit celým tělem, aby mohla jít, kamkoli je potřeba. Obranná Qi (viz výše) musí také volně proudit tělem, aby nás chránila před viry a bakteriemi (v TČM tomu říkáme patogeny: vítr-chlad, vítr-teplo, vlhké teplo nebo horko), které pronikají obrannou vrstvou a způsobují nemoc.

Bolest nebo napětí kdekoli v těle naznačuje, že Qi neproudí volně. Podle TČM je veškerá bolest důsledkem stagnující Qi a v důsledku toho stagnující krve. Volný tok Qi také zajišťuje vyvážené emoce, pravidelné trávení a pravidelnou menstruaci bez bolesti. Pokud Qi v těle volně neproudí, nemůže se již dostat na všechna místa v těle, kde je potřeba. Například Qi již nemůže přivést teplo do periferií, což poznáme podle studených rukou a nohou, když je zbytek těla teplý.

Typickými příznaky stagnace Qi jsou bolesti hlavy, měnící se zažívací potíže, premenstruační syndrom (PMS), pocity tlaku pod žeberními oblouky, změny nálad a podrážděnost, citlivost na počasí a skřípání zubů v noci.

Kromě nepříznivých stravovacích návyků, jako je časté přejídání, příliš mnoho sladkého nebo příliš rychlé jedení, může stagnaci Qi způsobit stres, nedostatek pohybu a potlačování hněvu, strachu a dalších emocí a také jejich přílišné prožívání. Pocity nejsou nic jiného než Qi nebo energie, která se pohybuje tělem! Naučit se, jak se zdravěji vypořádat s pocity, jako je hněv, smutek, osamělost, závist atd., je proto nezbytným předpokladem pro silnější imunitní systém a lepší fyzické zdraví.


3. Vyrovnejte svůj yin a yang

Definice zdraví v TČM zní: "Lidé jsou zdraví, když je yin a yang v rovnováze." Co to znamená?

V těle Yin odpovídá chladícímu, vyživujícímu a uklidňujícímu principu. Yang (oheň) naopak zahřívá a dodává nám energii a radost ze života. Pokud jsou v rovnováze, pak máme vyrovnané vnímání teploty, nohy jsou v teple a hlava v pohodě. Máme dostatek energie na den, abychom si aktivitu užili a večer si můžeme dobře odpočinout a v noci dobře spát.

Pozorujete nerovnováhu jako poruchy spánku, vyčerpání během dne, návaly horka nebo neustálého mrznutí (chcete-li střídavě). Nervy mohou být podrážděné a těžko se uklidníte, což odpovídá nedostatku yinu. Nebo jste neteční a permanentně unavení, to by značilo nedostatek yangu.

Z hlediska výživy je nejlepší obojí posílit pravidelnou konzumací vařených jídel. Důležitý je tepelný efekt jídla - příliš mnoho zahřívacích přísad, jako je ostré koření, grilované maso nebo káva, může yin "spálit", příliš mnoho chladivých přísad, jako je jogurt, syrová rajčata nebo smoothie, může ublížit vašemu yangu. Proto je nejlepší zůstat uprostřed a jíst neutrální, jemně chladící a jemně zahřívající potraviny (např. vařené obilí a zelenina, luštěniny, sezónní a místní ovoce). Pokud jde o životní styl, je důležité najít rovnováhu mezi aktivitou (Yang - práce, pohyb, myšlení, dělání) a pasivitou (Yin - spánek, relaxace, odpočinek, bytí).

4. Hlídejte si trávení

Věděli jste, že podle naší moderní západní medicíny se 70 procent imunitních buněk nachází ve střevech? Ano, poznatek o tom jak je důležitá role trávení pro naše zdraví nyní dorazila i do Evropy. Tato souvislost je v TČM známá již tisíce let.

Důležitost trávení vyplývá z cyklu 5 prvků v TČM, ve kterém jsou plíce (prvek kovu) "dítětem" sleziny (prvek země).

Slezina spolu se svým partnerským orgánem, žaludkem, představuje celý náš trávicí systém a metabolismus, jsou zdrojem veškeré Qi v těle. A jsou také "matkou" plic, které musí slezina a žaludek "krmit" dostatečným množstvím Qi, aby byly silné a výkonné. Vzhledem k tomu, že obranná Qi (Wei Qi) je součástí plicní Qi, potřebujemepro dobrý imunitní systém silné trávení.

Z pohledu TČM se tedy nelze divit, že pokud naše trávení dobře nepracuje jsme  častěji nachlazení a celkově jsme náchylnější k tomu chytit kde jakou infekci. Toto spojení je známé i u chronických střevních onemocnění jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba - imunitní systém je v obou případech oslabený. 

Dobré trávení je důležité také proto, abychom vůbec mohli budovat Qi, Yin a Yang, viz body 1 a 3!

Pokud tedy často trpíte plynatostí, zácpou, průjmem, bolestmi žaludku, tak se do toho pusťte hned a zjistěte odkud vaše obtíže pocházejí. TČM má pro zlepšení trávení dobré nástroje, ale je potřeba je aktivně používat.

Ráda vás  při hledání vašeho optimálního TCM jídelníčku podpořím.