3 výživové tipy podle TCM pro období jara

04/23/2021

Taky konečně toužíte po čerstvé jarní energii?

V tradiční čínské medicíně (TCM) představuje jaro "malý jang", dobu, kdy se vše začíná znovu hýbat po "velkém jin", zimě. Rostliny se vytahují za sluníčkem, ptáci cvrlikají a my lidé cítíme také novou chuť do života a otáčíme se za sluncem. Cítíte to také? :)

Své zdraví můžeme dobře podpořit vhodnou výživou a současně si užívat čerstvou jarní energii. Následující tipy vám pomohou znovu rozproudit jaterní Qi (játra jsou přiřazena k jaru) a odvést přebytečnou vlhkost, která se nahromadila v zimě a během lockdownu (sbohem sušenky a chipsy, sbohem svíčková a sbohem válení se na gauči!)

Ve zkratce platí: jíst více zeleniny, bylin, klíčků a méně masa, bílé mouky, mastných a těžkých jídel. Jednoduché stravování podporuje vnitřní lehkost. To samozřejmě neznamená, že koláče nebo pečeně jsou na jaře zakázány. :-) Jako vždy, jde o frekvenci a množství.

3 jednoduché TCM tipy na jaro

1. Barva jara v kruhu 5 elementů je zelená. Jezte proto, více zelené zeleniny a často si jídlo dochuťte čerstvými bylinkami. Zelené saláty jako příloha k vařenému obědu jsou nyní obzvláště výhodné. Zejména hořké odrůdy pomáhají odvádět vlhkost a ochladit přebytečné teplo např. rukola.

2. Jaro je obdobím jater. Přidružená chuť je "kyselá". Ta dělá játra šťastnými a uvolněnými - ale pouze s mírou. Příliš mnoho kyselé chuti (například 1 sklenice pomerančového džusu s jedním jogurtem denně) už má opačný účinek a játra zatěžuje.

Příklady:

  • Zakápněte si jídlo pár kapkami citrónu nebo si citrónovou šťávu vypijte s vodou.
  • Přidejte k jídlu trochu jogurtu nebo zakysané smetany, například jako omáčku na zeleninu. (Dělají to tak běžně indové k rýžovým pokrmům jako Biryani pojídají jogurtové dipy.)
  • K ochucení salátu použijte bio jablečný ocet.

3. Zařaďte do jídelníčku následující potraviny, které posilují vaše játra:
Brokolice, kešu oříšky, čekanka, mrkev, cizrna, kedluben, moruše, fazole mungo (klíčky), pastiňák, rozinky, červená řepa, celer, chřest, špenát, citrón

A až přijde sezóna, jsou pro vaše játra obzvláště vhodné také nejrůznější bobule, meruňky, hrozny a švestky.